Anasayfa » GÜNDEM » Metal fırtınayı göze alamayan MESS geri adım attı!

Metal fırtınayı göze alamayan MESS geri adım attı!

Metalde MESS ile Türk Metal ve Birleşik Metal arasında sözleşmeler imzalandı.

Türk Metal yüzde 38 ile başladığı ücret zammını istemini yüzde 22’ye kadar düşürdü. Sonraki 6 aylar için ise enflasyon dışında bir istemde bulunmadı. MESS ise “kırmızı çizgi” dediği, sözleşme süresini 3 yıla uzatma dayatmasını geri çekti. MESS “kıdeme göre zamları” aşağı çekme dayatmasını da geri çekmiş görünüyor.

MESS’in diğer dayatması olan izin-raporların ikramiyeden kesilmesi maddesi üzerine, Türk Metal açıklamasında bir bilgi bulunmuyor.

Ücret zammı bir kazanım anlamına gelmiyor. Çoğu fabrikada 1500-2000 liraya kadar düşmüş olan 1-5 yıllık genç işçi ücretlerinde ilk 6 ay için 500 liralık bir fark yaratacak, ikinci 6 aydan itibaren bu da eriyip gidecektir.

Sözleşme süresinin 2 yılda tutulması, daha önemli. Bu MESS’in ve Türk Metal’in grev yasağına karşın, metal işçisinin fiili mücadele kararlılığını gördükleri ve yeni bir metal fırtına riskini göze alamadıklarını gösteriyor. Kendini yakan işçi olayları karşısında tedirginliği artan Erdoğan-AKP de, şu koşullarda grev yasağının yığınsal olarak çiğnenmesini ve sınıf karşıtlığı ekseninden ikinci bir cephe açılmasından korkmuş ve uzlaştırma için arabuculuk yapmış olabilir. Nitekim Türk Metal’in – bizim bildiğimiz kadarıyla 1991 grevinden bu yana, yani 27 yıldır- ilk kez “üretime dokunan” eylemler yapmaya başlamak zorunda kalması, metal işçileri tabanındaki kaynaşmayı gösteriyordu.

MESS ve Türk Metal arasında imzalanan anlaşmanın bazı maddeleri:

Sözleşme 2 yıllık imzalandı
31 Ağustos 2017’deki saatlik ücretler, 1 Eylül 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek.
Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek.
Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. Kıdem zammı 15 yılda sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzeri kıdemli işçiler, kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak. Ayrıca kıdem zammını 1 Ocak 2017’den önce iş başı yapan herkes alacak.
Sosyal haklar haricinde 1 yılını dolduran her işçi, 510-930 lira zam alacak. Bu zamların ortalama getirisi yüzde 24.
Sosyal haklara alınan zam oranı yüzde 23 oldu. Aylık sadece 51 lira.
Zamlar işe giriş yılına göre farklılaşan oranlarda.
Ek maddeler:
Tamamlayıcı sağlık sigortası –yıllık 480 lira
Kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin
Saat başı yüzde 8 postabaşı tazminatı

Birleşik Metal İş’de aşağı yukarı aynı sözleşmeye imza attı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*