Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Mess ve Vali Kıskacına Karşı Sınıf Kararlılığı

Mess ve Vali Kıskacına Karşı Sınıf Kararlılığı

Bursa’da metal işçilerinin filli ve meşru grev ve direnişleri sürüyor. İşçilerin çoşkusuda moralide oldukça yüksek, pazartesi gününden itibaren bir dizi fabrika daha direnişe katılacaklarını bildiriyor. Metal işçisinin Türk Metal çetesi ve patron kıskacına karşı büyük ve onurlu direnişi işçi sınıfının bütün bölüklerine moral oluyor. İşçi sınıfı kendi demokrasisi ve taban gücüyle sınıf tarihine güçlü bir sayfa yazıyor.

Dün akşam saatlerinden itibaren Bursa Valisi devreye girererek arabuluculuk rolünü üstlendi.

Vali’nin de devreye girmesiyle, Vali, MESS ve  işçi temsilcileri (aslen Renault’daki temsilciler komitesi, Coşkunöz vb temsilcileri de Renault ne karar verirse biz de onaylarız diye yetkiyi onlara devrettiler) ve “işçiler adına” bir avukat grubu arasında ikili üçlü görüşmeler sürüyor.

En son Vali ve MESSyöneticileriyle konuşan avukat grubu Reno işçilerine gece şu açıklamayı yaptı.

1- Direniş ve eylemler nedeniyle hiçbir işçinin işten atılmayacağı istemi, Vali ve MESS tarafından kabul edildi.

2- Vali ve MESS, işçi temsilcilerinin seçilmesi için sandık konulmasını önerdi.

3- Yine  Vali ve MESS’in iyileştirme istemine karşı önerisi, yeni sözleşme “iş hukukuna uymaz”, ama bosch’taki ücretlerle diğer fabrikalardaki ücretlerin uyumlaştırılması için komisyon kurarız şeklinde.

Ancak iş yeri temsilcilerinin seçilmesi için sandık kurulması önerisi Türk Metal çetesinin gitmesini içermiyor, ve temsilci seçilme prosedürünü yine Türk Metal ve patronalrın ayak oyunlarından birisi işçiler biz o sendikadan istifa ettik, öyle şey mi olur, diye sert bir şekilde bu maddeye itiraz ediyorlar.

Aslında  bu “görüşme ve müzakereler” epey Gezi’de taksim dayanışmasının Hükümet-Erdoğan ile görüşmesine benziyor.

İstemlerin son iki maddesinde işçileri ciddi biçimde oyalayıp kandırmaya çalışıyorlar.

Türk Metal çetesinin fabrikalarda varlığı devam edecek ama sandık konacak, iyileştirme sürece prosedüre yayılacak, vb. bunlarda mini kazanımlar içerse bile işçilerin istekleri bu değil, Türk Metal çetesinin tamamen gitmesi, işçilerin kendi seçtikleri temsilcilerin tanınması, ve iyileştirmenin hemen yapılması. İşçiler Türk Metal çetesine karşı net tavırlarıyla direnişin bu aşamada boşa düşmesini sağlayacaklardır.

Görüşmeler sürüyor. anlaşma olursa, bu akşam MESS temsilcileri ve Vali, avukatlarla birlikte renault’da birlikte açıklama yapılacak. Avukatlar, süren görüşmeler için işçilere bilgi veriyor, onaya sunmak zorunda kalıyor.

Bu arada fabrikalarda direniş yayılıyor.

Orhan Holding’e ait fabrikalarda çalışan işçiler, kendi Facebook sayfasını oluşturarak Orhan Holding İşçiler Birliği’nin taleplerini yayınladı. Üç madde olarak taleplerini sıralayan işçiler, faaliyetleri sırasında herhangi bir işçi işten atıldığı halde üretimi durduracaklarını açıkladı. Orhan holding İşçiler Birliği’nin açıklaması şu şekilde:

“1- Saat ücretlerinde Bosch sözleşmesi baz alınarak iyileştirme yapılması. Renault Tofaş, Valeo Delphi ve diğerleriyle ek protokol imzalandığında saat ücretlerine zam geldiğinde aynı anda maaşların iyileştirilmesi.
2-  TM’nin değil işçinin kendi iradesi ile seçtiği temsilcilerin tanınması.
3- Bu süreçte kimsenin faaliyetlerden dolayı işten atılmaması
Önemli :Bu eylem ve faaliyetler süresinde İşten Atılan yada kartı basmayan bir arkadaşımız olursa içerideki vardiya işi durdurup fabrikanın bahçesine toplanıp derhal eylemlere başlayacaktır. Gelen vardiyada turnikelerden içeri girmeyip dışarıdan eyleme katılacaktır.”

Bursa’da metal işçisinin direnişine 18 Mayıs’ta Mako, 20 Mayıs’ta ise Valeo da katılıyor. Metal işçilerinin haklı talepleri kabul edilmezse Pazartesi Mako’da, Çarşamba günü de Valeo’da üretim duracak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*