Anasayfa » GENÇLİK » Meslek Liseleri çocuk işçi taşeronluğu kurumlarına dönüşüyor

Meslek Liseleri çocuk işçi taşeronluğu kurumlarına dönüşüyor

Türkiye’de liselerin yüzde 50’sini oluşturan Meslek ve Teknik Liselerin doğrudan sermayeye devredilmesi süreci giderek hız kazanıyor.

Daha önce Meslek Liselerinde “döner sermaye” uygulaması başlatılmıştı. Meslek Lisesi atelyelerinin doğrudan özel şirketlerin taşeronu olarak çalışmasının önü açılmıştı. Meslek Lisesi öğrencilerinin çıraklık ve staj eğitimleri, “zorunlu eğitim” kapsamına alınarak, haftada bir gün okulda ders gören öğrencilerin haftada 4 gün asgari ücretin yüzde 30’una özel işyerlerinde çalıştırılabilmesi sağlanmıştı.

Geçtiğimiz yıl Antep’teki Meslek Liselerindeki pilot uygulama ile, Meslek Liselerinin doğrudan sermaye yönetim ve işletmesine devri de başlatılmıştı.

Dün MEB ile TOBB arasında imzalanan protokolle, 81 ildeki 81 Meslek Lisesinin TOBB yönetimine devredilmesiyle, Meslek Liselerinin sermayeleştirilmesi ve Meslek Lisesi öğrencilerinin ise yığınsal vahşi sömürüsü yeni bir merhaleye girdi.

Protokole göre, TOBB Meslek Liselerinde atelyeler kuracak ve okulları taşeron işletme gibi işletebilecek. TOBB’a üye özel şirketlerde öğrenciler, “staj” adı altında, asgari ücretin yüzde 30’una zorunlu işçilik yapacak. Üstelik işçi-öğrencilerin ücretlerinin 3’te ikisi de devlet tarafından ödenecek. İllerde MEB, TOBB ve Organize Sanayi Bölge yönetimleri tarafından Meslek Lisesi yönetim kurulları oluşturulacak. Okul eğitim programları daha doğrudan özel sermaye şirketleri tarafından belirlenecek. Okul yöneticileri ve öğretmenlere, bölgesel/yerel sermayeye daha doğrudan entegre olma ve sermayenin isterlerini daha hızlı karşılama eğitimleri verilecek.

Geçtiğimiz yıl SİMEP (Sanayi İşbirliğinde Meslek Eğitim Projesi) adıyla tanıtılan bu proje üzerine en manidar yorumu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir yapmıştı:

Çocuklar meslek liselerinde atölye dersi görüyor. Ortamın rahat olduğu alanlar atölyeler. Burada alınan tecrübe önemli ama bu çocuklar hiçbir zaman bir çalışma alışkanlığı ve disiplini elde edemiyorlar. Belki SİMEP ve yeni çıkacak kanundaki uygulamayla çocuk dört yıl boyunca eğitim görecek ve sistemin, işletmenin bir parçası olarak tecrübe edinecek. Haftada dört gün işletmeye giderek, iş terbiyesi edinecek ve sisteme entegre olacak.

Evet, sermaye işçi çocukların okul eğitimini bile artık “lüks” olarak görüyor. Çocukların doğrudan kendi vahşi artı-değer sömürüsü altında daha despotik bir “çalışma alışkanlığı ve disiplini” elde etmesini, sermayenin daha dolaysız ve gerçek boyunduruğu altında, daha eğitim sürecinde sermayeye köleleştirilmesini, “terbiye edilerek” despotik çalışma sistemine entegre edilmesini istiyorlar.

Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Birol Aydemir ise, bu proje ile 5 yılda 1 milyon öğrencinin çalıştırılması hedefini açıklamıştı:

“Bu projeyle sanayici aradığı elemanı meslek lisesinde yetiştirecek. Her yıl 200 bin kişinin kurs göreceği ve 5 yıl sürecek proje sonunda 1 milyon kişi iş sahibi olabilecek. Kursu bitiren sınava tabi tutulacak. Fireler dışında bu projenin yüzde 90 istihdama dönüşmesini ve 900 bin kişinin ara eleman olarak sanayide işe başlamasını hedefliyoruz.”

Kelimenin tam anlamıyla sermayeye dev bir taze kan ordusu! 5 yılda 1 milyon Meslek Lisesi öğrencisi bu projeyle “iş bulur” mu bilemeyiz ama, projenin yalnızca işçi-öğrenci sömürüsünü dev çaplı genişletmekle kalmayacağı, güvencesiz çalıştırmayı daha da büyüteceği, yetişkin yerine çocuk işçi çalıştırmayı teşvik edeceği, yetişkin işçiler içinde işsizliği daha da körükleyeceği ve ücretleri asgari ücretin altına doğru çekeceği, işçi cinayetlerinde yeni bir patlama yaratacağı, sendika kırıcılığı artıracağı kesin.

Meslek Liseleri, çocuk işçi taşeronluğu kurumlarına dönüşüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*