Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Mesele; 3-5 ikramiye değil! Taşeron Kölelik Sistemine “HAYIR” demek!

Mesele; 3-5 ikramiye değil! Taşeron Kölelik Sistemine “HAYIR” demek!

Her gün yeni bir şey öğreniyor ve tecrübe ediyoruz. Haziran isyanı üzerimizdeki ölü toprağını aldı savurdu ve hepimize birşeyler öğretti. Sistemin bizlere unutturmaya çalıştığı birlik, dostluk ve dayanışma kavramlarını nasıl da özlemişiz. ”Farklılıklarımızla” ama birlikte “bir” olduğumuzda güçlüymüşüz. Deneyimledik ve gördük ki “başka bir dünya mümkün”.

Bizler; öznesi olduğumuz ancak oluşum sürecinde söz sahibi olmadığımız, başkalarının bizim adımıza kararlar aldığı her şeyi reddediyoruz ve dönüştürücü gücümüzü de kullanıyoruz. Bu bazen bir bostan, bazen bir okul, bazen bir bina, bazen de bir fabrika olabiliyor.

10 Şubat tarihinden bugüne Greif işçileri başka bir mücadeleyi tecrübe ediyorlar. Sürecin tıkanmasıyla birlikte Greif işçisi üretimden gelen gücünü kullanarak kendi iradesi ile üretimi durdurmuş, fabrikalarını işgal etmişlerdir. Greif işçilerinin talepleri TAŞERON SİSTEMİNİN FABRİKADAN KALDIRILMASI yani tüm işçilere İŞ GÜVENCESİ ve insanca yaşayacak ücret ve ikramiye. BU TALEPLER BİZLER İÇİN DE OLMAZSA OLMAZ TALEPLERDİR.

Dünya tekellerinden biri olan Greif’in yöneticileri günlerdir çeşitli pazarlıklarla, işçilere telefonla yapılan tehditlerle, fabrika yakınlarında saldırı amaçlı adamlar bulunması gibi oyunlarla direnişi bölmeye çalışsa da; Greif İşçileri taleplerini sahiplenip, kararlılıkla direnişlerini sürdürmektedir.

Görüyoruz ki; bu işgal ve grev; bu direniş, bu dönüşüm, işçiye, tabana söz hakkı vermek istemeyenleri ürkütmektedir. İşte direnişi tüm sonlandırma ve sönümlendirmek çabaları bunun içindir.

Hareket etmeyen zincirlerini fark edemez!

Günlerdir işgal ettileri ve içerisinde kollektif bir yaşam ördükleri fabrikalarından neredeyse tüm işçi sınıfı için, hepimiz için çok temel bir talepte bulunuyor: insanca yaşam koşulları. Türkiye’de güvencesizleşmeyi, esnek çalışma koşullarını, emeğimizin gasp edilmesini, iş cinayetlerini gittikçe derinleştiren taşeron sistemine karşı Greif işçileri “Artık yeter” diyor.

Yüzlerce işçinin toplantılarla birlikte kararlar aldığı Greif’te işçilerin de üyesi olduğu Tekstil Sendikası başta olmak üzere DİSK’in ihtiyatlı tavrından kaynaklı kısıtlı bir destekte bulunması bizleri endişeye düşürmektedir.

Taban inisiyatifi, fiili meşru mücadele anlayışı ile başlamış ve belki de Türkiye işçi sınıfı mücadele tarihinde önemli bir yeri olacak bu direnişte, DİSK’ten işçilerin sendikaya yönelik taleplerini dikkate almasını, bu yönde harekete geçmesini ve şeffaf sendikacılık ilkesi uyarınca da kamuoyuyla paylaşmalarını istiyoruz. DİSK, tüm imkanlarını Greif işçileri için seferber etmelidir.

Sürecin başından bu yana takipçisi olan bizler, İstanbul’un mahalle forumları olarak, insanca yaşam talebi ile fabrikalarını işgal eden Greif işçileri ile her türlü dayanışmayı birlikte öreceğiz.

Bu süreçte; direnişçi işçilerin üyesi olduğu DİSK’ten grevi sahiplenmeye; tüm sendika, emek ve meslek örgütleri ile tüm emekçileri Greif işçileri ile dayanışmaya, bu direnişi “birlikte” büyütmeye çağırıyoruz.

DERİN BİR NEFES AL, BİZİM YÜZYILIMIZ BAŞLIYOR.

GREIF İŞÇİLERİNİN DİSK’TEN TALEPLERİ:

1- Direnişimizin işgal eylemi olduğu gerçeği gözardı edilmemelidir. Direnişimizin amacı ve hedefleri kamuoyuna doğru yansıtılmalıdır.
2- DİSK ve bağlı sendikalar direnişimizle eylemli dayanışma içerisine girmeli, örgütlü
oldukları tüm fabrika ve işletmelerde direnişimizi anlatmalı ve dayanışma eylemleri planlamalıdır.
İş yavaşlatma, iş durdurma kitlesel eylem, miting, yürüyüş, etkinlikler vb. örgütlenmelidir.
3- Üyesi olduğumuz DİSK/Tekstil Sendikası Greif patronuna ait ÜNSA’da grev kararı almalıdır.
4- Direnişimize karşı gerçekleşebilecek her türlü saldırı karşısında DİSK ve bağlı sendikalar hazırlık yapmalı, saldırı karşısında direnişimizi anında sahiplenmelidir.
5- Direnişimize uluslararası destek sağlamak için çeşitli adımlar attık. Uluslararası desteği arttırmak için ve Tekstil Sendikası tüm imkanlarını seferber etmelidir.
6 – DİSK/Tekstil İşçileri Sendikası Merkez Yönetim Kurulu’nun direnişimizin başladığı ilk günde yaptığı açıklama bizim için kabul edilebilir değildir. Biz bunun hata olmadığını, bilinçli bir tutum olduğunu biliyoruz. Direnişimizin basıncı ile bu açıklama geri çekilmiştir. Fakat bu açıklamanın arkasındaki zihniyet devam etmektedir. DİSK’in bu açıklamayı yayınlayanlar hakkında disiplin soruşturması açmasını istiyoruz.
7- Eylemlerimizi işgal fabrikamız dışına da taşıyoruz. Başta Greif patronuna ait fabrikalar olmak üzere Greif in fason iş verdiği (Polimer, İnci Plastik vb.) ve iş yaptığı tüm firmalar hedefımizdedir. Bu eylemlerimizde, ulaşım sorununu çözmek için direniş bitene kadar sürekli kullanabileceğimiz araç ihtiyacımızı DİSK karşılamalıdır.
8- Direnişimizle maddi dayanışma çağrısı DİSK’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu tüm fabrika ve işletmelerde hemen başlatılmalıdır.

Dayanışmalar Greif Çalışma Grubu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*