Anasayfa » GENÇLİK » Mersin’den Rektörlük Protestosu

Mersin’den Rektörlük Protestosu

Mersin Üniversitesin’de yaşanan olaylar sonucu tedbir kararı alınarak eğitim hakkı engellenen ve soruşturma açılan öğrenciler için bugün Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, ÇHD, TTB, TMMOB gibi kurumların yanı sıra HDP Mersin eşbaşkanlarının da katılımıyla kitlesel bir basın açıklaması yapılarak okul yönetimi protesto edildi.

Meşru Olan Ölmek Mi ?

Mersin Üniversitesin’de Akdeniz Oyunları için yapılan ve pek çok eksiğine rağmen açılışı yapılarak yüzlerce öğrencinin yerleştirildiği KYK kız yurdundaki ihmallerden dolayı iki kadın öğrenci hayatını kaybetmişti. Bu öğrencilerden Feride Özayağ 7 Ekim 2013’te yurttaki enfeksiyondan dolayı, Bahar Salim ise 8 Aralık 2013’te yurt yolunun yapılmaması, ışıklandırmanın olmaması ve trafik önlemleri alınmaması nedeniyle bir arabanın çarpması sonucu hayatını yitirdi. Bu ölümler sonucunda Mersin Üniversitesi öğrencileri yurttaki ve okuldaki bu aksaklıkları protesto etmiş ve defalarca düzeltilmesi için rektörlükten görüşme talep etmişlerdi. Fakat rektörlük hem ihmalleri gidermemiş hem de görüşme taleplerini kabul etmemişti.

Bahar Salim’in ölümünün ardından rektörlük baskılar sonucu öğrencilerden oluşan 7 kişilik bir komiteyle görüşmeyi kabul etmişti. Görüşmeler sırasında rektör Süha Aydın’nın öğrencilere hakaret etmesi ve talepleri kabul etmeyeceğini söylemesi üzerine öğrenciler ”Talepler kabul edilmezse başka ölümler olacak” diyerek rektörlük binasını işgal etmişti. İşgal 3 saat sürmüş ve öğrencilerin 14 maddelik taleplerinin kabul edildiğini söyleyen rektör yardımcısı Yüksel Özdemir’in taleplerin yazılı olduğu metni öğrenciler ve basın önünde imzalamasıyla işgal sona ermişti.

Sözlerini Değil ‘YÖK”ü Tuttular

Kabul edilen bu 14 maddelik listede yurt yollarının yapılacağı, ışıklandırma sorunun çözüleceği, yurtta yaşanan sıkıntıların giderileceği yer alırken hiçbir öğrenciye soruşturma açılmayacağı da ifade edilmişti. Fakat okulların açıldığı 10 Şubat Pazartesi günü itibariyle 121 öğrenciye rektörlük tarafından 67 öğrenciye emniyet tarafından soruşturma açılmış ve 27 öğrenci hakkında tedbir kararı alınarak kayıtları durdurulmuş ve okula girmeleri yasaklanmıştır.

Bu “tedbir kararı” uygulaması Kasım ayında kabul edilen torba yasada yer alan YÖK disiplin yönetmeliğinin 14. maddesine eklenen 6.fıkra ile yürürlüğe girmiş ve Mersin üniversitesi rektörü tarafından ilk fırsatta uygulanmıştır.

Haziran direnişinin ardından üniversitelerden korkan iktidar, “tedbir kararı” gibi anti demokratik ve baskıcı bir uygulama ile öğrencilere gözdağı vermeye, öne çıkan devrimci-demokrat öğrencilerin üniversite içerisinde gelişecek her türlü eylemliğin örgütleyicisi olmasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Kendi burjuva anayasalarını dahi çiğneyerek eğitim hakkı bir yönetmelikle engellenmektedir.

Mersin Üniversitesinde başlayan bu uygulamanın ardından üniversitelerine giremeyen 27 öğrenci Pazartesi günü, üniversite kapısına direniş çadırı kurdular. 18 Şubat Salı günü Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, ÇHD, TTB, TMMOB gibi kurumların temsilcilerinin yanı sıra HDP Mersin eşbaşkanları da çadırı ziyaret ederek eyleme destek oldular.

Saat 12.00’da Mimarlık ve Mühendislik fakültesi öğrencileri “Direnen MEÜ öğrencileri yalnız değildir” pankartı ile üniversite yolundan yürüyerek çadır alanına geldiler. Kampüs içerisinden ise öğrenciler yemekhane ve kantinde eylemin duyurusunu yaptıktan sonra oldukça kalabalık bir şekilde “Soruşturmalar baskılar bizi yıldıramaz” pankartıyla yürüyerek çıkış kapısına geldiler. Her iki yürüyüş kolunda sık sık “Direne direne kazanacağız, Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz, Baskılar bizi yıldıramaz, Rektör istifa, Faşizme karşı omuz omuza,biji yekitiya xwendevana, be zıman jıyan na be, biji berxedana xwendevana ” sloganları atıldı. Yürüyüş kollarının buluşmasının ardından basın açıklaması yapıldı. Mersin Üniversitesi öğrencileri adına yapılan basın açıklamasında; rektörlüğün almadığı önlemlerden dolayı iki öğrencinin hayatını kaybettiği, bu önlemlerin hala alınmadığı ve söz verilmesine rağmen öğrencilere soruşturma açıldığı ve eğitim hakkı engellenerek 27 öğrenciye tedbir kararı alındığı ifade edildi. Açıklamanın ardından Emek ve Demokrasi platformu adına konuşan Kemal Aksoy’da tedbir kararı uygulamasının dünyanın hiçbir yerinde olmadığı baskıcı rejimlerde ortaya çıkan bu uygulamaların hızla geri çekilmesi gerektiğini belirtirken sonuna kadar öğrencilerin yanında olacaklarını ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından sloganlarla rektörlük binasına yürüyüş yapıldı. Bina önünde konuşmalar yapılırken Emek ve demokrasi platformu temsilcilerinin de yer aldığı heyet rektörle görüşmeye gitti. Ancak rektör görüşme talebini kabul etmedi. Bina önünde çekilen halayların ardından eylemlerin devam edeceği belirtilerek sona erdirildi.

Mersin’den İşçi Meclisi Okuru

www.sinifsiz.org

mersin

mersin1

mersin2

mersin3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*