Anasayfa » GÜNDEM » Devrimci Tutsaklar Serbest Bırakılsın!
Eğer bu eylemlere katılmak suç ise bu eylemlere biz de katıldık ve katılmaya devam edeceğiz.

Devrimci Tutsaklar Serbest Bırakılsın!

Mersin’de 16 Haziran tarihinde tutuklanan Lütfi Uçal, Nuray Koç, Selçuk Arslan, Cenk Orhan Haşimoğlu ve Ahmet Veli Kök’ün 8 aylık tutukluluk sonunda mahkemeye çıkarılacak olmasını duyurmak amacıyla bir basın açıklaması ve kart gönderme eylemi gerçekleştirildi.

Saat 12.30’da KESK binası önünde “Torba Yasası” ile ilgili yapılacak basın açıklaması için buluşulduktan sonra Taş Bina’ya kadar yürüyen kitle burada ilk önce DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak bütün illerle ortak yapılan basın açıklamasına katıldı. Torba yasa ile ilgili basın açıklamasının okunmasının ardından KESK Şubeler Platformunun‘da imzacısı olduğu, 7 Şubat Mahkeme duyurusunu ve süreci anlatan basın açıklamasına geçildi.
Örgütleyicisi ve destekleyici kurumların, Devrimci Proletarya, Genç-Sen, Eğitim Emekçileri Derneği, AYÖP, Üreti-Yorum, KESK Şubeler Platformu, Toplumsal Özgürlükler Platformu, Sosyalist Demokrasi Partisi, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi, Partizan, Dev-Lis, Liseli Kıvılcım, Emekçi Hareket Partisi ve Liseli Hareket’in olduğu basın açıklaması okunduktan sonra kitle “Devrimci tutsaklar onurumuzdur“, “Devrimci tutsaklar serbest bırakılsın”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” şeklinde sloganlar atarak Çarşı PTT’ye kadar yürüdü. Burada hazırlanan kartlar Mersin ve Adana Karataş’ta bulunan tutsaklara gönderildi. Eylem atılan sloganların ardından bitirildi.

Eylemde okunan basın açıklaması:

Basın ve kamuoyuna,
Mersin’de 16 Haziran 2010 tarihinde 5 arkadaşımız evlerine polisler tarafından baskın yapılarak gözaltına alındı ve daha sonra ise tutuklandılar. Yaklaşık 9 aydır tutuklu olan arkadaşlarımız Lütfi Uçal, Nuray Koç, Selçuk Arslan, Cenk Orhan Haşimoğlu ve Ahmet Veli Kök en sonunda 7 Şubat’ta mahkemeye çıkarılıyor. Bugün onlara yalnız olmadıklarını bir kez daha hissettirmek için mektup ve kart göndereceğiz.
Tutuklu arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamalar arasında Devrimci Proletarya Dergisi muhabiri olmak, Üreti-Yorum aktivisti olmak, Genç-Sen, EED ve AYÖP üyesi olmak gibi hepsi devlet nezdinde bile yasal olan kurumlara üye olmak ve bunun yanında 1.5 yıl içersinde 40’a yakın demokratik etkinlik ve eyleme katılmak vardır. Yasadışı kabul edilen bu eylem ve etkinliklerin arasından bir kaçını sayalım. 12 Eylül’de İHD, KESK, DİSK, ve Hacı Bektaş Veli Derneği eylemine katılmak. Adana Özel Yetkili Savcısı Lokman Doğan’a göre bu eylem “Protesto bahanesiyle toplanan sol fraksiyonlu oluşum ve terör örgütlerinin yaptığı bir eylem” ve bu yüzden suç. YÖK Protestosuna Genç-Sen ile katılmak. İddianamede Genç-Sen için “Terör örgütlerinin gençlik yapılanmalarının oluşturduğu” deniliyor. Memurların 1 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle AKP il binasına yürümek. Amaç “olayı siyasi bir zemine taşıyarak gerilimi tırmandırmak” denildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde açıklama yapmak, süpheli Selçuk Arslan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan sergiye katılmak. Mersin’de 1 Mayıs’ı kutlamak. İddianamede bu eylem için bir şüphelinin “Elinde fotoğraf makinesıyla grubu yönlendirdiği” iddia ediliyor. Çukurova Üniversite’nde “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” başlığıyla şair Adnan Yücel’i , 68’liler Orman’nda Deniz Gezmiş’i anmak, Nazım Hikmet Anıtı’nın açılışına katılmak. BDP’nin Kürt Dil Bayramı dolayısıyla boş bir arazide 250 kişiyle birlikte halay çekmek. Polis kurşunuyla öldürülen üniversite öğrencisi Şerzan Kurt için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmak, Balıkesir’de yaz kampı yapmak ve ormanda toplu gezi de yine yasadışı ilan edildi.
Lütfi Uçal Genç-Sen Mersin Üniversitesi Yürütme Kurulu üyesidir. Yine Cenk Orhan Haşimoğlu ile Ahmet Veli Kök Genç-Sen üyesidirler. Buradan sesleniyoruz: Genç-Sen yaklaşık 40 ilde üyesi olan DİSK’e bağlı bir sendikadır. Şu an aramızda Genç-Sen üyeleri var ve hepimiz Genç-Sen’in mücadelesini sahipleniyoruz. Selçuk Arslan Üreti-Yorum aktivistidir. Ve Üreti-Yorum yine aynı isimli internet sitesi üzerinden çalışmalarını yürüten bir sanat kollektifidir. Şu anda aramızda Üreti-Yorum aktivistleri var ve hepimiz Üreti-Yorum’un mücadelesini sahipleniyoruz.
Nuray Koç hem AYÖP hem de Eğitim Emekçileri Derneği üyesidir. AYÖP ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarını dile getirmek için kurulmuştur ve Eğitim Emekçileri Derneği ise eğitim alanının bütününde varolan sorunlara karşı bir araya gelen öğretmenlerin, Eğitim ve Fen-Edebiyat öğretmenlerinin oluşturduğu merkezi Ankara’da olan ve bir çok ilde üyeleri olan bir örgüttür. Aramızda AYÖP ve EED üyeleri vardır ve hepimiz AYÖP ve EED’nin mücadelesini destekliyoruz. Devrimci Proletarya süreli olarak yayınlanan teorik ve siyasi bir dergidir, bir çok ilde büroları ve okurları bulunmaktadır. Aramızda Devrimci Proletarya dergisi okurları ve çalışanları vardır. Ve hepimiz Devrimci Proletarya dergisinin mücadelesini destekliyoruz.
Buradan başta Savcı Lokman Doğan olmak üzere tüm savcılara sesleniyoruz ve kendimizi ihbar ediyoruz. Eğer bu eylemlere katılmak suç ise bu eylemlere biz de katıldık ve katılmaya devam edeceğiz.

Kurumlar: Devrimci Proletarya, Genç-sen, Eğitim Emekçileri Derneği, AYÖP, Üreti-Yorum, KESK Şubeler Platformu, Toplumsal Özgürlükler Platformu, Sosyalist Demokrasi Partisi, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi, Partizan, Dev-Lis, Liseli Kıvılcım, Emekçi Hareket Partisi ve Liseli Hareket

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*