Anasayfa » GÜNDEM » Mersin’de nükleer karşıtı eylem

Mersin’de nükleer karşıtı eylem

Mersin’de on binlerce kişi, Akkuyu’da kurulmak istenen nükleer enerji santraline karşı 159 kilometrelik insan zinciri oluşturdu. Eylem, dünyadaki sayılı insan zinciri eylemleri arasına girdi.

Türkiye’nin en büyük insan zinciri eylemi, dün nükleer santrale karşı yapıldı. AKP’nin tüm tepkilere rağmen kurulmasında ısrar ettiği Akkuyu nükleer santraline karşı toplanan Mersinliler, 159 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

Mersin’ de pazar günü Akkuyu İlçesinde kurulacak olan nükleer santrali protesto için 30 farklı toplanma yerinde insan zinciri oluşturulmaya çalışıldı. Belirlenen kimi noktalar dışında hedeflenen insan zinciri büyük oranda gerçekleştirildi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un çağrısıyla, Mersin Merkez’den 115 kilometre uzaklıkta bulunan Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi Akkuyu Nükleer reaktörüne karşı on binlerce kişi toplandı. Eyleme TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, BDP yöneticileri, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de katıldı.

Balıkçı barınağından başlayan yürüyüş öncesinde NKP (Nükleer Karşıtı Platform) sözcüsü Sabahat ASLAN, Bağımsız Milletvekili adayı Ertuğrul KÜRKÇÜ, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl TÜRK, CHP Mersin Milletvekili İsa GÖK yaptıkları konuşmalarda nükleer santralin gereksizliğini ve zararlarını vurguladı.

İsa GÖK’ ün konuşma yaptığı sırasında “CHP’nin nükleer santral projesine destek verdiği” hatırlatılarak protesto edilmesine rağmen yapılan protesto cılız kaldı ve sönümlendi.

Konuşmalardan sonra çevreciler daha önceden belirlenen 30 noktadan, el ele tutuştu. İnsan zincirine, yoldan araçlarıyla geçenler de korna ve zafer işaretleri ile destek verdi. Çevreci bisikletçiler de pedal basarak eylemcileri yalnız bırakmadı.

İşçi Meclisi okurları olarak bizler de önlüklerimiz ve dövizlerimizle zincire el vererek kapitalizmin yarattığı doğa tahribatını vurgulamaya çalıştık. “NÜKLEERE İNAT YAŞASIN HAYAT, İNSANCA YAŞAM SOSYALİZMDE , KAPİTALİZM ÖLDÜRÜR NÜKLEER SÜRÜNDÜRÜR” slogan, döviz ve önlüklerimizle oradaydık.

Balıkçı barınağından başlayan ve marinaya kadar uzayan yürüyüş güzergahı boyunca Mersin’de yaşayan insanların da alkışlı sloganlı destekleri hiç kesilmedi. Ayrıca toplanma noktalarından aldığımız bilgiler doğrultusunda zincirin Akkuyu’ ya özellikle Mersin’in köylerinden gelen insanlar tarafından ulaştırıldığını öğrendik.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*