Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin’de Lübnan Katliamını Protesto Eylemi

Mersin’de Lübnan Katliamını Protesto Eylemi

Lübnan’da Alevi mahallesi Jabel Muhsin’de El-Kaide tarafından yapılan katliamları protesto etmek için Arap Alevi Gençlik Meclisi Mersin Özgür Çocuk Parkı’nda eylem gerçekleştirdi.

Eyleme, Özgür Çocuk Parkı’nda 111 gündür direnişte olan büyük şehir belediyesinde işten atılan DİSK Genel-İş’e bağlı işçiler de destek verdi.

Basın açıklaması için toplanan kitle ‘Seccel seccel ena 3alavi’ , ‘Min Kerbela le Jabel kataluna ye ığuen’ , ‘Savra savra hattın nasr’ , ‘Yaşasın Devrimci Arap Alevileri’ , ‘Vahed vahed vahed nıhna u Lübnan vahed’ , ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ , ‘Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak’  sloganları attı.

Basın açıklamasını Arap Alevi Gençlik Meclisi adına Ezgi Harbelioğlu okudu. Açıklamada, “Kendinden olmayanı kafir ilan eden tekfirciler bölgede kana doymuyor. En son Lübnan’ın kuzeyinde bulunan Trablusşam kentinin Alevi mahallesi Jabel Muhsin’i hedef alan El-Kaide, intihar saldırıları ile 9 can aldı. 82i ağır olmak üzere 35 yaralı var. Saldırıyı üstlenen El-Kaide’nin Suriye ve Lübnan kolu Nusra Cephesi, Lübnan’da oluşmaya başlayan diyalog ve uzlaşı havasını hedef almıştır. Alevilere Trablusşam’da, Ezidilere Şengal’de, Süryanilere Ninova’da, biatı reddeden Sünni aşiretlere Deyr Zor’da, Kürtlere Kobani’de ve Şii Türkmenlere Telafer’de yapılan ve dehşete düşüren katliamlar tamamıyla insanlık dışı ve gerici bir düşünce yapısını gözler önüne sermektedir.” sözlerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada,”Fransa’da Charlie Hebdo dergisine ve buna istinaden özgür düşünce ortamına yapılan saldırıyı da El-Kaide üstlenmiştir.Ortadoğu’yu kana bulayan gericilerin batıda ifade özgürlüğünü hedef alan bu saldırısını şiddetle kınıyoruz.Batılı güçlerin Suriye’de “ılımlı muhalifler” diyerek besledikleri El-Kaide bağlantılı cihatçılar geri dönüp Fransa’da katliam yapmıştır.Bu gerici güçleri çıkarları uğruna büyütenleri,Ortadoğu’daki saldırıları görmezden gelen ve kör-sağır-dilsizi oynayan medyayı kınıyor ve Mezhep ayırt etmeden tüm Lübnan’ın kınadığı El-Kaide saldırılarını, AKP’nin ajansı gibi çalışan Anadolu Ajansının ‘Mezhebi gerginlik’ ifadesiyle haberleştirmesini de şiddetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Eylem, “Ortadoğu halklarını hedef alan tekfir terörüne dur demeliyiz. Bütün azınlıkların ve haksızlığa baş kaldıran tüm insanlığın ortak sorunu için SAVAŞA DUR demeliyiz!” ile sonlandırıldı.

MERSİN SINIFSIZ

10934571_616731641766744_875101939_n

10928112_616730695100172_440126327_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*