Anasayfa » GÜNDEM » Mersin’de cam işçileri, eylemi bitiren Kristal İş yönetimine tepkili

Mersin’de cam işçileri, eylemi bitiren Kristal İş yönetimine tepkili

Şişecam yönetiminin Mersin’de bulunan Anadolu Cam, Paşabahçe ve Trakya Cam fabrikalarından 200’e yakın işçiyi işten atma kararına karşı yapılan eylemler bugün yapılan görüşmeyle sona erdi.

İşçiler, üyesi oldukları Kristal-İş Sendikası yöneticilerinin, atılan işçi sayısının 90’a indirilmesine razı olduğu bilgisinin verildiğini söyledi. Buna tepki gösteren işçiler, atılan işçi sayısının azaltılmasının kazanım olmadığını belirterek bu anlaşmanın, yeni işçi kıyımlarına zemin hazırlayacağına dikkat çekti.
İşten atılacak işçi sayısını 200 olarak açıklayan Şişecam yönetimi, yapılan görüşmelerde geri adım atmamış, işçilerin eylemi sonrası yeni bir görüşmeyi kabul etmişti. Dün Başkanlar Kurulu toplantısı düzenleyen Kristal-İş yöneticileri, patronla görüşme yaptı. Görüşmeler bu sabah da sürdü. İşçilerin verdiği bilgiye göre, işten atılan işçi sayısının 90’a indirilmesi konusunda anlaşma sağlanırken, 90 kişilik liste, kendi isteğiyle ayrılmak isteyen ve emeklilik için primini doldurup yaşını bekleyenlerden oluşturuldu.

Fabrika önünde direnişte olan işçiler ise bu uzlaşmayı kazanım olarak görmüyor. Yönetimin zaten işçi çıkarmak istediğini ve bu kez rakamın 90 olarak belirlendiğini dile getiren işçiler, “Biz bugün 90 arkadaşımızı feda etmiş olduk, sendika da bunu engellemedi. Biz geçtiğimiz hafta Cuma gününden bu yana eylemdeyiz. Yürüyüşler yaptık, işyerini terk etmedik. Ailelerimiz buraya geldi. Ama ne genel başkan ne genel merkezden kimse gelmedi buraya. Eylemimizi diğer illere, diğer fabrikalara yayacak bir faaliyette de bulunulmadı. Genel başkan sadece ‘İşçilerin atılmasını istemiyoruz. Mersin cam fabrikalarındaki eylem şubemizin inisiyatifiyle yapılıyor’ dedi. Onun haricinde Mersin’e ilişkin hiçbir çaba görmedik. Bu nedenle arkadaşlarımızın bir kısmı da gelecek kaygısıyla ‘3-5 kuruş teşvik primi alırım’ diye bu teklifi kabul etti” diye konuştu.

Şişecam’ın Mersin dışında Eskişehir, Gebze ve diğer illerde bulunan fabrikalarında da işten atmaların gündeme geleceğine dikkat çeken işçiler, sendika merkezinin Mersin’deki direnişi sahiplenmemesinin buralarda da işten atmaların önünü açtığına dikkat çektiler.

Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*