Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin’de 5 Haziran Eylemi

Mersin’de 5 Haziran Eylemi

Mersin`de KESK ve DİSK öncülüğünde gerçekleşen iş bırakma eylemi saat 09:30′da Maliye önünde başladı.

Eylemde yol kapatılmayıp bir şerit açık tutulmuştu. Bir gün öncesindeki iş bırakma eyleminde de uygulanmaya çalışılan bu eylem tarzı “Halkın tepkisini çekmemek” ve “Yoldan geçen insanlara kendimizi anlatabilmek” şeklinde açıklandı.

Eylemde Kesk görevlileri tarafından en sık attırılan slogan ‘Her yer taksim her yer direniş’ olurken bu slogan dışında “Kahrolsun Akp Faşizmi” , “Diktatör Tayyip”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka verecek” gibi sloganlar atıldı.

Genel-İş üyesi işçiler gelene kadar grev/genel grevle ilgili tek bir slogan attırılmaması eylemin dikkat çekici bir özelliği idi.

Çoğunluğu taşeron olan Genel-İş üyelerinin gelmesiyle sınıfa dair sloganlar atılmaya başlandı. “Genel grev genel direniş”, “İşçi memur elele genel greve”, “Yaşasın sınıf dayanışması sloganları” işçiler öncülüğünde sıkça atıldı.

Eylem planında Maliye önünden AKP ilçe binasına yürüneceği duyurulsa da, yürüyüş tam tersi istikamette Taş Bina’ya doğru yapıldı. Sıcak havanın da etkisiyle genelde cansız geçen yürüyüş boyunca çevredeki binalardan tencere tava, ıslık, alkış şeklinde yoğun destek vardı. Hiç bir tane resmi polisin görülmediği yürüyüşte her akşam yapılan Barış Meydanı eylemlerinden farklı olarak Türk bayrakları sayısı fazla değildi.

20130605_095340Yaklaşık 1 saatlik yürüyüş sonunda Taş bina önüne gelindiğinde sloganlar daha gür atılmaya başladı. Yaklaşık 5 bin kamu işçisinin katıldığı eylemde okunan basın açıklamasında genelde AKP eleştirisi yapılırken Antakya ve İstanbul’da ölen göstericilere de vurgu yapıldı.

Basın açıklaması sonrasında yapılan kısa süreli oturma eyleminde emekli bir öğretmenin Antakya’da ölen Abdullah Cömert’in resmi önünde okuduğu 33 kurşun şiiri büyük bir coşku ile karşılandı.

Eylem basın açıklaması ve çekilen halayların ardından bitirildi.
20130605_113547

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*