Anasayfa » GÜNDEM » Mersin’de 1 Mayıs

Mersin’de 1 Mayıs

Mersin’de, işçi sınıfının direniş ve mücadele günü olan 1 Mayıs çoşkuyla kutlandı.

İstasyon meydanında toplanan Mersinli işçi ve emekçiler 2 saatlik bir yürüyüşle Cumhuriyet Meydanı’na ulaştılar.  Mersin Emek ve Demokrasi Platformu önderliğinde düzenlenenen yürüyüşe sendikalar, siyasi partiler, odalar, sivil toplum örgütleri, kadın ve gençlik örgütlerine üye yüzlerce kişi katıldı.

Mersin tren istasyonunda saat 16.00’da başlayan yürüyüş İstiklal Caddesi’nin her iki yönünü tarfiğe kapatan kitlele,  özellikle İstanbul 1 Mayıs’ında yaşananları protesto etmek için sık sık slogan atıllar. Ayrıca  renkli kıyafetleri, pankartları ile dikkat çeken gruplar davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

Üniversite Öğrencileri Alanlardaydı

Mersin Üniversitesi  iletişim, mühendislik, fen edebiyat fakülteleri öğrencileri de 1 Mayıs alanında yer aldı. Öğrenciler kendi hazırladıkları pankartlar ve dövizlerle alana renk katarken, kendi öz sorunlarını sloganlarla ifade ettiler. İletişim Fakültesi öğrencileri basın özgürlüğünün kısıtlanmasına, öldürülen gazetecilere dikkat çeken dövizler taşıdı.

Üniversite öğrencileri arama noktasına geldiğinde, anti-demokratik olan bu uygulamanın karşısında net bir duruş sergileyerek üzerlerini aratmama kararını hayata geçirdiler. Polis arama noktasında gerçekleşen arbedede polis barikatlarını yıkan öğrenciler üzerlerini aratmadılar.

‘’Lgbti’nin Ateşi Sermayeyi Yakacak’’

Mersin 1 Mayıs alanında en hareketli ve göze çarpan gruplardan birisi de lgbti bireylerinin olduğu Mersin 7 Renk derneği kortejiydi. Kendi demokratik taleplerini sloganlara yansıtan, çalışma alanlarının yetersizliklerini vurgulayan lgbti bireyler, sermayeyi yakacaklarını söyledikleri pankartla da göze çarptılar.

Kitlelerin yürüyüşü Cumhuriye Meydanı’na girmesiyle sonlandı. Meydandaki 1 Mayıs mitingi saygı duruşu ile başladı ardından tertip Komitesi adına bir konuşma yapan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ve Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, bütün işçilerin 1 Mayıs Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların ardından Mersin’e gelen Kardeş Türküler grubu konser verdi.

 

 

 

 

 

 

fft256_mf8895955

fft256_mf8895967

fft256_mf8896003

fft256_mf8896015

 

11196302_881589388572753_4748143378949355538_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*