Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin’de 1 Mayıs

Mersin’de 1 Mayıs

Mersin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, her kesimden binlerce kişinin katılımıyla Taksim ve Kızılay coşkusu içinde kutlandı.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları, sendikaların, odaların, devrimci-demokrat-yurtsever örgütlerin, Alevi ve köy derneklerinin, taraftar gruplarının saat 14.00′ten itibaren İstasyon Caddesi’nde toplanması ile başladı. İstiklal Caddesi’nin çift yönlü kapatılması ile başlanan yürüyüş boyunca Taksim’de yaşananlar ıslıklarla ve sloganlarla protesto edildi. Eylemde sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Berkin Elvan 15′inde bir fidan”, “Taksim’de düşene dövüşene bin selam”, “Yaşasın 1 Mayıs”,” Biji Yek Gulan”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak” sloganları atıldı. Yaklaşık 2.5 saatlik bir yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’na ulaşıldı. Meydana girişte aramalara izin vermeyen bazı kurumlarla polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

1 Mayıs kutlamalarında Gezi ruhu, pankartından dövizine sloganına kadar her şeyde kendini hissettirdi. Özellikle gençlik örgütlerinin pankartlarında Gezi şehitlerinin resimleri yer alırken doğa teması da yine öne çıkan unsurdu. Liselerden katılımın yoğun olduğu göze çarparken Mersin Üniversitesi öğrencileri de farklı fakültelerin pankartları ile beraber ortak pankart arkasında katıldılar.

Taraftar grupları zayıf olsa da yaratıcı slogan ve pankartları, coşkuları ile alanın ilgisini çekti. Farklı kortejlerden pek çok kişi taraftar gruplarının sloganlarına eşlik ederken Meydan’da en çok alkışı Çarşı aldı.

Taraftar gruplarının yanı sıra ilgi gören diğer grup ise LGBTİ bireylerin yer aldığı Gökkuşağı pankartı oldu.

Yaşasın 1 Mayıs SDP Dev-Lis imzalı paraşütle bir kişi eylem alanının üzerinde uçarak pullama yaptı. Oldukça renkli bir görüntü ortaya çıktı.

Cumhuriyet Meydanı’na bütün kurumların gelmesinin ardından devrim mücadelesinde yitirilenler için saygı duruşu yapıldı ve Gezi şehitlerinin isimleri okundu. Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Taksim yasağını kınayarak başladığı konuşmasında AKP politikalarının işçi ve emekçiler için ne anlama geldiğini ifade ederken “Gün mücadele günüdür. Şimdi hamle sırası emek ve demokrasi güçlerindedir. Bunun için emekçiler ve ezilenlerin seçeneğini yaratmak, birleşik toplumsal mücadeleyi büyütmemiz gerekmektedir. bugün işsizliğe, yoksulluğa, kölece çalışmaya, iş cinayetlerine, zorunlu mesailere, işten atmalara, taşeronlaştırmaya dur demek için 1 Mayıs’ı birlikte haykıralım diyoruz” diyerek mücadele çağrısı yaptı.

Konuşmanın ardından Kardeş Türküler’in konseri eşliğinde halaylarla eylem sona erdi.

 

mersin2

mersin3

mersin1

mersin6

mersin

mersin4

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*