Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin’de 1 Mayıs

Mersin’de 1 Mayıs

Tren Garı’ndan coşkulu bir yürüyüşle başlayan Mersin 1 Mayıs’ının gündeminde de Taksim 1 Mayıs’ı vardı. Geçtiğimiz yıl İstiklal Marşı’nın okunduğu Mersin 1 Mayıs’ında bu kez Enternasyonal Marşı hep bir ağızdan söylendi.

2012 1 Mayıs’ına kıyasla daha kitlesel olan bu yılki 1 Mayıs eylemi saat 11:00’da Tren Garı’ndan başladı. Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların ardından TTB, TMMOB ve yöre dernekleri, çok sayıda parti ve kurum eylem alanına kadar coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

İşçi sendikalarından DİSK’e bağlı Genel-İş kitleselliğiyle öne çıkarken taşeron sistemine, esnek ve kuralsız çalışmaya en net tepki ve talepler Genel-İş’te örgütlü taşeron belediye işçilerinin kortejlerinden yükseldi. Birleşik Metal-İş kortejinden ise çoğunlukla toplu sözleşme ve grev sloganları duyuluyordu. Türk-İş’e bağlı sendikalardan ise özellikle Yol-İş üyesi işçiler hem eyleme katılımları hem de coşkulu kortejleri ile öne çıkan işçi kortejlerindendi. Yine yakın zamanda zorlu bir direnişe imza atan Liman-İş üyesi liman işçileri de mücadele kararlılıklarını attıkları sloganlarla bir kez daha yinelediler. Yine Petrol-İş, Kristal-İş, TÜMTİS kortejleri de taşeron çalışma, esnek ve güvencesiz çalışma ile sendikal taleplerin çokca dile getirildiği kortejlerdi. Taksim 1 Mayısı ise tüm işçi kortejlerinin gündemindeydi. “Her yer Taksim Her yer direniş” sıkça atılan sloganlardan biriydi.

Alanın en kitlesel sendika korteji ise çoğunluğunu Eğitim-Sen’li eğitim işçilerinin oluşturduğu KESK kortejiydi. Taksim sloganlarının sıklıkla atıldığı KESK kortejinde ekonomik, özlük, demokratik taleplerin yanında çoğunlukla antiemperyalist ve AKP karşıtı sloganlar hakimdi.

mmm
Mersin 1 Mayısı’nın en kitlesel korteji ise “Kürdistan İşçi Partisi” ana pankartı arkasında ve çok sayıda farklı dillerde yazılmış pankartlarla yürüyen Kürt işçi ve emekçilerdi. Barış ve halkların kardeşliği içerikli sloganların sıkça atıldığı kortejde ezici çoğunluğu Kürt kadınları ve gençleri oluşturuyordu.

mersin-1-mayisÖzellikle Dev-Lis ve Liseli Kıvılcım olmak üzere gençlik örgütü kortejlerinin katılımları geçtiğimiz yılın altına düşse de kitlesellik ve canlılıkları ile öne çıkan kortejler arasında yer aldı.

Halkevleri, İHD, ÇHD, ADD, ÇYDD, Dersimliler ve Vartolular Dernekleri ile çok sayıda siyasi parti ve örgütün katıldığı yürüyüş miting alanı olan Cumhuriyet Meydanı’nda sonlandı. Havanın çok sıcak olması nedeniyle miting alanı kısa süre içinde boşalmaya başladı.
mm
Devrim sehitleri adına yapılan saygı duruşu ile başlayan miting programı Türk-İş bölge temsilcisinin yaptığı konuşma ile sürdü. Yapılan diğer konuşmalar, çekilen halaylar ve Selda Bağcan konserinin ardından eylem sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*