Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin ve Tarsus’ta Mehmet İstif ve Soma eylemleri

Mersin ve Tarsus’ta Mehmet İstif ve Soma eylemleri

Bugün Mersin’de Gezi şehidi Mehmet İstif eylemi ve cenazesinin ardından, akşam da Soma’daki madenci katliamı için sokağa çıkıldı.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısı üzerine saat 10:00′da Özgür Çocuk Parkı’nda toplanıldı. Saat 12:00′da parktan yola inilerek yol trafiğe kapatıldı. Kitlenin toplanmasının ardından ilk olarak Somada’ki katliam ile ilgili bir açıklama yapıldı. Platform yaptığı açıklamada; Soma’da yaşanılanların ne kader ne de iş kazası olmadığı, yaşananın bir katliam olduğu vurgulandı. Soma’da yaşanılanlar konusunda bilgilendirmeye yer verilen açıklamanın devamında açıklama mücadele çağrısı ile sonlandırıldı. Ayrıca KESK adına da yapılan açıklama sonrasında 15 Mayıs günü gerçekleşecek olan iş bırakma eylemine çağrı yapıldı. Basın açıklaması sırasında; “Katil AKP Katil Erdoğan”, “Susma Haykır Taşerona Hayır”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Hükümet İstifa”, “Mersin Uyuma Soma’ya Sahip Çık” sloganları atıldı.

Yapılan açıklamaların sonrasında. Gezi direnişi sırasında ağzına biber gazı sıkılması nedeniyle dil kökü kanserine yakalanarak hayatını kaybeden Mehmet İstif anıldı. Yapılan konuşma ve atılan sloganlar sonrasında cenaze töreninin gerçekleşeceği Müftü Camii’ne doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca alkış ve ıslıklı protestolar yapılırken sesli ajitasyon konuşmaları yapıldı. “Mehmet İstif Ölümsüzdür”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür”, “Gezide Düşene Dövüşene Bin Selam” sloganları sık sık atıldı. Mersin halkına, cenaze töreninde konuşmalar yapılırken, akşam gerçekleştirilecek Soma eylemi ve iş bırakma eylemine katılım çağrısı yapıldı. Müftü Camii’nde yapılan cenaze töreninin ardından uzun bir araç konvoyu oluşturularak kent mezarlığına gidildi. Mehmet İstif’in defnedilmesi sonrasında kitle akşam ki eylemde buluşmak üzere dağıldı.

Soma eylemine Polis Barikatı

Gün boyu çağrısı yapılan eylem için saat 18:00′dan itibaren Mersin Forum AVM’de buluşuldu. Toplanma sürerken sesli ajitasyon konuşmaları yapılırken, alkışlı ve ıslıklı protesto da yapıldı. Aynı saatlerde Özgür Çocuk Parkın’da toplanan kitlenin de Akp Yenişehir İlçe Başkanlığı’na doğru yola çıktığı haberinin gelmesiyle GMK Bulvarı trafiğe kapatılarak yürüyüşe geçildi. En önde işçi tulumlu, baretli ve yüzleri kömür karası boyalı gençlerin yürüdüğü korteje çevreden yoğun bir ilgi vardı. Yürüyüş boyunca eyleme katılan insan sayısı bini buldu. Kent merkezinde trafik tamamen dururken çok canlı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Daha çok AKP’nin hedefte olduğu sloganlar atılırken yer yer de taşeronluk ve ücretli kölelik düzenine karşı sloganlar da atıldı. Yürüyüş sırasında Mehmet İstif ve Gezi şehitleri de anıldı.

AKP Yenişehir İlçe Başkanlığı’na yaklaşılırken polis barikatı ile karşılaşıldı. Polisin kitlenin yürüyüşüne izin vermemesi üzerine yola barikatlar kuruldu ve ateşe verildi. Bir süre sonra polis barikatı 50 metre kadar geri çekilerek basın açıklamasına izin vereceğini bildirdi. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasına geçildiği sırada çoğunluğunu kürt gençliğinin oluşturduğu gençlik örgütleri, barikat kalkmadan basın açıklaması okunmasına tepki gösterdi ve kararı tanımadığını açıkladı. “Anlaşmaya Değil Hesap Sormaya Geldik”, “Yas Tutmaya Değil Hesap Sormaya Geldik” sloganları ile polis barikatının zorlanması çağrısının yapılmasına karşın platformun eylemi sonlandırma kararı üzerine kitle geri dönüşe geçti. Forum’a kadar sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüş ise Forum’da son buldu.

Perşembe günü yapılacak eylem için, sabah işyerlerinde toplanılarak anmalar gerçekleştirilecek ve sonrasında saat 10:00′da Özgür Çocuk Parkı’nda toplanılarak yürüyüşe geçilecek.

Tarsus Yarenlik Alanı’nda buluştu

Bugün Tarsus’ta Yarenlik alanında bir araya gelen Tarsus’lu emekçiler yaptıkları eylemle madenci katliamına tepkilerini dile getirirken, yarın yapılacak iş bırakma eylemine de çağrıda bulundular. Yarenlik alanında yapılan yürüyüşün ardından okunan basın açıklaması sonrasında eylem sonlandırıldı. 500′e yakın kişinin katıldığı eyleme Tarsus halkının yoğun bir ilgisi ve desteği vardı.

2014-05-14-12.03.18

2014-05-14-11.59.47

2014-05-14-18.18.16

2014-05-14-18.29.21

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*