Anasayfa » GENÇLİK » Mersin Üniversitesi’nde Soma Eylemi ve Boykot Kararı

Mersin Üniversitesi’nde Soma Eylemi ve Boykot Kararı

Mersin Üniversitesi’nde Manisa Soma’da kömür madeninde yaşanan patlamanın ardından gelen ölüm haberleri beraberinde öğrencilerin tepkisini getirdi.

Saat 12:00’da okuldaki öğretim elemanları ve öğrencilerin katılımıyla bir basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylem sırasında sık sık “hükümet istifa”, “maden işçileri yalnız değildir”, “katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Eylem öncesinde üniversite içindeki çarşı ve yemekhane kısımlarındaki masalar tek tek gezilerek eyleme çağrı yapıldı. Çağrı genel olarak olumlu karşılanırken eyleme tepki gösterenler de oldu Bu kişilere eylemin amacı anlatıldı.

Eylem sonrasında üniversite öğrencileri toplanarak 15 Mayıs perşembe günü için boykot kararı aldı. Alınan kararda öğretim elemanları, öğrenciler, okul çalışanları ve servisler de dahil olmak üzere kimsenin okula alınmayacağı belirtildi. Ardından boykota çağrı için fakültelerde, dersliklerde, kantinlerde ve kafeteryalarda duyuru yapıldı.

Duyurular yapılırken “yeni katliamlar olmasın sorumlular cezalandırılsın diye fakülteleri, derslikler, kantinleri boşaltıyoruz ve boykota çağırıyoruz” ve “Soma’da 200ün üzerinde işçi zehirlenerek can verdi, hala ulaşılmayı bekleyen 500ün üzerinde işçi var ve ümit kesilmek üzere. Bugün bunlara ses çıkarmayan herkes bu katliamdan sorumludur. Bizler yarın üniversitede boykot başlatıyoruz, herkes vicdani sorumluluk olarak bu boykota katılmalıdır.” şeklinde ajitasyon yapıldı. Boykot için üniversite genelinde öğretim elemanları ve öğrencilerden olumlu tepkiler alınırken itiraz eden birkaç öğretim elemanının derslerine zorla girilerek duyurular yapıldı.

Daha önceki eylemlerden farklı olarak ilk defa eylem çağrısı için gidilen Tıp Fakültesi ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’na çağrı için giden öğrenciler sınıflara girişte ve sınıflardan çıkışta alkışlarla karşılandı.

Son olarak 15 Mayıs perşembe saat 06:30da üniversite giriş kapısı kapatılarak boykota başlamak üzere konuşuldu ve kitle dağıldı.

Mersin Sınıfsız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*