Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Mersin liman işçilerinden de vinç işgali

Mersin liman işçilerinden de vinç işgali

Mersin Limanı’nda çalışan bir grup taşeron işçi, kazanılmış hakları ödenmeden işten atılmaya karşı limandaki 80 metrelik vinçlere çıkarak eylem yaptı.

Ekovar Geri Dönüşüm ve Temizlik Şirketi’nin işçileri, sözleşmeleri bitince kazanılmış hakları verilmeden limandan atılmak istendiler. Taşeron şirket patronu, MIP ile sözleşmeleri bitince çalıştırdığı işçilerden 2 aydır ödemediği ücretlerini, yol ve yemek haklarını, eksik yatırdığı sigorta haklarını, tazminatlarını vermeden liman giriş kartlarını almak istedi. Kartlarını vermeyen işçiler, limandaki diğer şirketlere bağlı çalışan işçilerle de görüşüp desteklerini alarak eyleme geçtiler.

Taşeron şirket yöneticileri ve liman yetkilileri ile görüşmek isteyen 20 işçi bir karşılık bulamayınca, limanı terketmediler. Marmaray işçilerinin başlattığı vinç işgali eyleminden esinlenen 10 işçi dün öğle saatlerinde konteynır vinçlerine çıkarak, kazanılmış haklarının verilmesi, taşeron şirkette değil MIP bünyesinde çalışmaya devam etme talepleriyle eylem yaptılar.

Eylemlerini 6 saat sürdüren işçilere müdahale eden polis, işçileri gözaltına alarak Mağazalar Karakoluna götürdü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*