Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Mersin liman direnişine 19. gününde ziyaret

Mersin liman direnişine 19. gününde ziyaret

Mersin‘de Liman-İş sendikası ile MIP arasındaki TİS görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması ve 22 liman işçisinin işten atılmasının ardından başlayan liman direnişi 19. gününe ulaştı.

İşten atılan 22 liman işçisinin Liman A Giriş kapısının karşısına kurdukları çadırda bekleyişleri sürerken, liman içerisindeki kararlılık da devam ediyor. Her vardiya çıkışında yapılan yürüyüşler bugün de devam etti.

Bugün direnişteki işçiler açısından ziyaret günüydü. Çadıra gelen başta üniversite öğrencileri olmak üzere işbaşında olmayan liman işçileri direnişçi işçileri bugün de yalnız bırakmadılar. Ayrıca bugün direniş çadırı sendikalar ve siyasi partiler tarafından da ziyaret edildi. Petrol-İş, Yol-İş, Türk-İş Bölge Temsilciliği yöneticileri ile EMEP ve TKP üyeleri destek ziyaretlerinde bulundular. İşçilerin mücadelelerini sahiplendiklerini ifade eden konuşmalar yapıldı. Gün boyu sohbetler sürerken, şarkılar söylenip halaylar çekildi.

Bugün ayrıca işçiler, MIP tarafından kendilerine noter aracılığıyla tebliğ edilen tehdit yazılarına karşılık olarak Liman-İş tarafından hazırlanan yazıları idareye teslim ettiler. Haklılıklarını ve yaptıkları eylemlerinin meşruluğunu bu cevaplar aracılığıyla bir kez daha ifade etmiş oldular.mer4

Bu arada MIP patronunun eylemleri engelleme ve zayıflatma amacıyla içeride çalışan işçilere yönelik baskıları da artıyor. Bir haftadır mesaiye kalmayan işçiler mesaiye kalmaya zorlanırken, sendika yöneticilerinin limana girişine de izin verilmiyor. Bugüne kadar bu engel vardiya çıkışı yapılan yürüyüşlerin hemen ardından yapılan konuşma ve toplantılarla aşılmaya çalışılıyor.

İşçiler şimdilik 28 Mart‘ta gerçekleşecek olan arabulucu görüşmesini bekliyorlar. Görüşme yapılana dek liman önündeki bekleyişleri ve eylemli duruşları sürecek. Arabulucu ile yapılan görüşmede taleplerinin gerçekleşmemesi durumunda işçiler, grev yapmak başta olmak üzere zorlu bir mücadeleye hazırlanıyorlar.

VİDEO

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*