Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mephisto kitap işçileri işten atılmalara karşı eylem yaptı

Mephisto kitap işçileri işten atılmalara karşı eylem yaptı

Mephisto Kitapevi’nin, Beyoğlu, Kadıköy ve Beşiktaş şubelerinden işten çıkarttığı işçiler eylem yaptı. İşçiler işe iadelerini isterken aynı zamanda Mephisto’daki çalışma koşullarını teşhir ettiler. 

Mephisto kitap evinde bir süredir devam eden işçi kıyımlarına geçtiğimiz perşembe günü bir yenisi daha eklendi. “Molaya çıkarken WhatsApp’tan haber vermedin” bahanesi ile işten çıkarılan Ahmet Batur, diğer çalışanlar ve müşteriler, işten çıkarmalara tepki göstererek Mephisto Beşiktaş şubesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“MEPHİSTO’YU NASIL BİLİRSİNİZ?”

Basın açıklamasını Mephisto çalışanları adına perşembe günü işten çıkarılan Ahmet Batur yaptı. “Mephistoyu nasıl bilirsiniz diye sorarak başlamak istiyoruz” diyen Ahmet Batur, “Güleryüzlü yöneticiler, entelektüel bir ortam, solcu, insan haklarına saygılı bir patron ve dahası… Tüm bunlar gerçeği yansıtmamaktadır. Mephisto’yu bu sefer işçilerin, yani Mephisto’yu Mephisto yapanların gözünden dinlemenizi istiyoruz” dedi.

“BİZİM İÇİN MEPHİSTO 9 SAAT ÇALIŞIP BİR SANDALYE BULAMAMAKTIR”

Batur sözlerine, “Bizim için Mephisto, günlük 9 lira 60 kuruşa karın doyurmaya çalışmaktır. İnsan haklarına saygıdan bahsedeceksiniz ardından işçilerinize yetersiz beslenmeyi hak göreceksiniz. Bu olur mu? Bizim için Mephisto, 9 saat ayakta çalışıp oturacak bir sandalye bulamamaktır. Dinlenme hakkımız ‘müşterilerin karşısında yayılarak oturulduğu’ gerekçesiyle elimizden alındı. Alternatif olarak gösterilen yer bodrum katta, ışık almayan, tuvaletin duvarına bitişik, deponun kenarında bir masa ve sandalye. İnsan hakları diyeceksiniz, işçiye bunu hak göreceksiniz. Bu olur mu?” diyerek devam etti.

“HER AN İŞSİZ KALMA KORKUSU YAŞIYORUZ”

“Bizim için Mephisto, güvenlik kameralarıyla 7\24 denetlenmektir” diyen Batur, “Güvenlik kamerası görüntüleri Mephisto yöneticileri tarafından çalışanlar üzerinde baskı yaratmak amacıyla aktif olarak kullanılmaktadır. Bu apaçık bir mobbingtir. Bizim için Mephisto, her an işsiz kalma korkusuyla yaşamaktır. Bir işe emek vereceksiniz, saatlerinizi, günlerinizi,aylarınızı vereceksiniz, sonra bir gün çalışma koşullarına itiraz ettiğiniz için işten atılacaksınız. insan hakları diyenler buna ne söyleyecek? Böyle iş olur mu!” diye konuştu.

İşçilerin Talepleri : 

Haksız yere işten atılan arkadaşlarımız işe geri alınmalıdır.

İnsanlık dışı yemek ücreti uygulaması son bulmalıdır. Yemek ücretlerimiz en az 500 lira olmalıdır.

İnsanca dinleneceğımiz bir ortam sağlanmalıdır.

Güvenlik kamerası tacizi ve mobbing son bulmalıdır.

Mephisto işçileri olarak taleplerimiz karşılanana kadar mücadeleye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.

Kaynak: Birgün

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*