Anasayfa » GÜNDEM » Memura toplu sözleşme “yalan oldu”!

Memura toplu sözleşme “yalan oldu”!

12 Eylül 2010 referandumunda “Yetmez ama evet” mührünün basılması için kullanılan temalardan biri de memurların toplu sözleşme hakkının anayasal düzenleme statüsüne taşınmasıydı. Referandumda onaylanan değişikliğe göre düzenlenen anayasa maddesinde şunlar yazılıydı:

“Memurlar ve diğer kamu görevlileri, toplu sözleşme yapma hakkına sahiptirler.
Toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde taraflar Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurabilir. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir.
Toplu sözleşme hakkının kapsamı, istisnaları, toplu sözleşmeden yararlanacaklar, toplu sözleşmenin yapılma şekli, usulü ve yürürlüğü, toplu sözleşme hükümlerinin emeklilere yansıtılması, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun teşkili, çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar kanunla düzenlenir.”

İş “kanunla düzenlenir”i pratikleştirmeye geldiğinde ise toplu sözleşme hakkının buharlaştırıldığı ortaya çıktı! AKP hükümetinin hazırladığı yasa tasarısının son hali, bunun göstergesi oldu.

Tasarıya göre tüm kararlar hükümetin dayatmaları sonucu alınacak. Toplu sözleşmede anlaşmaya varılmaması halinde konu 3 gün içinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na (KGHK) götürülecek. KGHK’nın bileşiminde 3 üye Bakanlar Kurulu, 4 üye Bakanlar tarafından seçilecek. Süs gibi kalan 4 üye ise “hükümetten bağımsız” belirlenecek. Bağımsız üyelerden 3’ü en fazla üyeye sahip konfederasyon tarafından belirlenirken, diğer konfederasyonlar da 2’şer üye verecek. Bakanlar Kurulu, sendikaların önereceği 7 öğretim üyesinden 1’ini seçme yetkisine sahip olacak. KGHK en az 8 üyenin katılımıyla toplanacak.

Toplantı karar çoğunluğu ile -5 üye- karar alacak. Bu durumda Bakanlar Kurulu ve Bakanların belirlediği 5 üye, milyonlarca kamu işçisi ve ailesinin çalışma ve yaşam koşullarını tayin etmiş olacak.

Hükümetin hazırladığı yasa tasarısı Kamu-Sen’i ve AKP’nin “organik sendikası” Memur-Sen’i dahi karşı açıklama yapmak zorunda bıraktı. Bir kesimi anayasaya “Yetmez ama evet” oyu veren KESK’ten henüz ses çıkmazken, hükümetin yasa tasarısı yeni anayasada işçilerin olmayacağının bir ön göstergesi oldu.

Yasa tasarısı ancak sokaklarda, kitlesel eylem ve mücadelelerle boşa çıkarılabilecek!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*