Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Meleklerin kirli sırrı

Meleklerin kirli sırrı

“Victoria’s secret ürünlerinde kullanılan pamuk, çocuk işçilerin çalıştığı tarladan toplanmış! Dünyaca ünlü iç çamaşırı firması Victoria’s secret’in seksi “melekleri” zor durumda.”

Sermaye büyüdükçe işçiler daha çok köleleşiyor, daha çok eziliyorlar.

“Dünyaca ünlü iç çamaşırı firması Victoria’s Secret’ın seksi ‘melekleri’ zor durumda! İddiaya göre firmanın iki yıl önce Sevgililer Günü için hazırladığı 25 milyon ürünün yapımında kullanılan pamuk, Batı Afrika’da 9-10 yaşındaki çocuk işçilerin dövülerek çalıştırıldığı tarlalardan toplandı. Ürünlerinde “Tarım ilacı kullanılmadan üretilmiştir” ibaresi bulunan, elde edilen gelirin Burkina Faso’daki çocuk ve kadınların yaşam kalitesini artırdığını iddia eden firma yönetimi ise iddialarla ilgili inceleme başlattı.”

Bu ne ilk ne son! Sadece ortaya çıkan haberlerden bir tanesi, gün geçtikçe işçi ve emekçiler ile burjuvalar arasındaki kutuplaşmanın mesafesini aralıyor. Kapitalizmin varlığı, işçi emekçilerin sırtında burjuva üstü semer, dolayısıyla burjuvalara lüks ve imtiyazlı yaşam koşulları demek oluyor. Biz işçiler, emekçiler olarak kapitalizme son vermeden kölelik ve ezilmişlikten kurtulamayacağız.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*