Anasayfa » DÜNYA » Meksika’da öğretmen isyanı: 5 eylemci 1 polis öldü…

Meksika’da öğretmen isyanı: 5 eylemci 1 polis öldü…

_90029727_mediaitem90029726Meksika’nın Oaxaca eyaletinde, öğretmen sendikasının iki yöneticisinin tutuklanması üzerine yeni bir isyan ve direniş hareketi başladı. Oaxaca, 2006 yılında öğretmenlerin belediye binası ve bazı kamu binalarını işgal edip barikatlar kurarak, kentte kısmi özyönetim uyguladığı 6 ay süren bir öğretmen direnişine tanıklık etmişti.

Öğretmen sendikası, öğretmenlerin ücretlerini ve terfilerini performans sistemine bağlayan neoliberal eğitim dizaynına karşı kampanya ve direniş sürdürüyordu. Sendikanın politik komisyonundan iki sendika yöneticisinin “eylemleri finanse etmek için yasa-dışı bağış topladıkları” iddiasıyla tutuklanması üzerine, öğretmenler ve Oaxacalı kitleler bir kez daha militan eylem dalgalarını başlattı. Bu kez ki eylemler, hem önceki Oaxaca öğretmen direnişinin, hem de geçen yıl Meksika çapında 40 muhalif öğrencinin mafya ve polis tarafından kaçırılarak katledilmesine karşı patlayan isyan ve direniş dalgasının bir devamı, yeni muharebesi niteliğinde.

_90029277_033594010-1Öğretmenler ve gençler bir dizi diğer eyalet ve şehirlere de yayılmaya başlayan eylemlerde Pazar günü, otoyollarda barikatlar ve yol blokajları başlattı, bir AVM ve bazı kamu binalarını işgal etti, Oaxaca şehir merkezi meydanında çadır direniş kampı kurdu.

Çatışmalarda, 5 eylemci ve 1 polisin öldüğü, 53 eylemci ve 41 polisin yaralandığı, 21 kişinin tutuklandığı belirtiliyor. Çatışmalarda helikopter ve zırhlı araçlardan göstericilere ateş açıldığı, göstericilerin bazı polis araçlarını ateşe verdikleri görülüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*