Anasayfa » DÜNYA » Meksika: Öğretmenlerin militan grevi

Meksika: Öğretmenlerin militan grevi

Meksika’da Ulusal Eğitim İşçileri Sendikası’nın radikal grubu olan CNTE ile İçişleri Bakanı Osorio Chong arasında, militan öğretmen grevi konusundaki görüşmeden sonuç çıkmadı, grevler sürecek.

Görüşme, neoliberal eğitim politikalarına karşı gelişen ve özellikle Oaxaca’daki yol blokajlarına polis saldırısı sonucunda 10 kişinin katledilmesinin ardından sıçrama yapan militan eylemleri soğutmak amacıyla hükümet tarafından talep edilmişti.meksika-oaxaca-ogretmenler-direnisi

CNTE üyesi öğretmenler, neoliberal eğitim reformunun yürürlükten kaldırılması, eğitime yatırım, kaybedilen 43 öğrencinin hesabının sorulması talepleriyle 15 Mayıs’tan beri süresiz grevdeler.

Grevdeki sendika ile görüşmeyi reddeden devlet, grev alanlarına saldırdı. Saldırı, ana arterlerde öğretmenlerin ve dayanışmaya gelen halkın barikatları ve yol blokajlarıyla karşılandı. CNTE Oaxaca liderleri tutuklandı, 10 kişi katledildi.

Saldırı grevleri ve halkın dayanışmasını giderek büyüttü. Sendikayla her türlü görüşmeyi reddeden ve grevlere ateş açan evlet, önceki gün, dayanışmayla büyüyen grev ve blokajlar karşısında geri adım atarak, görüşme talebinde bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*