Medya çalışanlarına toplu gözaltı

KCK adı altındaki operasyon ve gözaltılarda çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı’nın talimatıyla gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 37 gazeteci ve medya çalışanını gözaltına aldı.

Sabah saatlerinde İstanbul, Ankara, Adana, Diyarbakır ve Van’da DİHA, ANF, Özgür Gündem, ETHA, Etik Ajans, Demokratik Modernite ve Gün Matbaası’nın hedef alan eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Evlere de baskınlar yapıldı. Kürt basın çalışanları ile onlarla dayanışma içinde olan gazeteciler yönelik baskınlarda en az 37 kişi gözaltına alındı. Bunlar arasında DİHA’nın 10 gazetecisi ve Özgür Gündem’in 6 gazetecisi bulunuyor.

Gözaltına alınanlar şöyle:

DİHA: Ramazan Pekgöz (DİHA editörü-Diyarbakır), Mazlum Özdemir (DİHA muhabiri-Diyarbakır), Fatma Koçak (DİHA Yazıişleri Müdürü-İstanbul), Kenan Kırkaya (DİHA Ankara Temsilcisi-Ankara), Sadık Topaloğlu (DİHA muhabiri-Urfa), Semiha Alankuş (DİHA editörü-Diyarbakır), Çağdaş Kaplan (DİHA muhabiri, İstanbul), Ömer Çelik (DİHA muhabiri-İstanbul), Güneş Ünsal (DİHA İngilizce Servisi-İstanbul), Zuhal Tekiner (DİHA İmtiyaz Sahibi-İstanbul)

Özgür Gündem: Ziya Çiçekçi (Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü), Nurettin Fırat (Özgür Gündem) , Ayşe Oyman (Özgür Gündem), Yüksel Genç (Özgür Gündem), Hatice Bozkurt (Özgür Gündem), Nevin Erdemir (Özgür Gündem Gazetesi çalışanı)

Kürt ve sosyalist medyada çalışan gazeteciler: Zeynep Kuray (Birgün ve ANF muhabiri), Arzu Demir (aynı zamanda sol muhalif ETHA ajansı editörü), Sevinç Tuncelli, İsmail Yıldız, Dilek Demirel, Hüseyin Deniz, Sibel Güler (Özgür Gündem eski çalışanı), Çiğdem Aslan, Cihan Albay, Eylem Sürmeli (eski Özgür Gündem çalışanı), Oktay Candemir (DİHA eski çalışanı), Murat Eroglu.

Demokratik Modernite: Nahide Ermiş (Özgür Halk ve Demokratik Modernite Dergisi Yayın Kurulu Üyesi), Berxwedan Yaruk

Çağdaş Ulus (Vatan Gazetesi muhabiri)

Mustafa Özer (AFP muhabiri)

Davut Uçar (Etik Ajans Müdürü)

Hamza Sümeli (Gün Matbaası çalışanı)

Ertuş Bozkurt (Fırat Dağıtım çalışanı)

Şeref Sümeli (Fırat Dağıtımın eski çalışanı)

Haydar Tekin (Fırat Dağıtım eski çalışanı)

44 KÜRT GAZETECİ CEZAEVİNDE

16 Aralık günü de Siirt’in Kurtalan ilçesinde gözaltına alınan DİHA muhabiri Abdullah Çetin, bugün tutuklanarak cezaevine konuldu. AKP hükümeti dokuz yıllık iktidarında Türkiye’yi ifade özgürlüğü açısından dünyanın en büyük cezaevi haline getirdi. İHD’ye göre bugün 71 gazeteci cezaevlerinde bulunuyor. Bunlardan en az 44’ü Kürt gazetecilerden oluşuyor. DİHA’nın 12 gazetecisi cezaevlerinde, Azadiya Welat’ın dördü yazış işleri müdürü olmak üzere 13 gazetecisi cezaevinde.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*