Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » MEB depremi fırsata çevirmeyi planlıyor

MEB depremi fırsata çevirmeyi planlıyor

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, depremde hayatını kaybeden arkadaşlarımızın yerine ücretli öğretmen alınacağını açıkladı.

23 Ekim günü 7.2 ile sallanan Van’da bugün itibari ile 570 insan hayatını kaybederken, binlerce yaralı onbinlerce de evsiz kalan insan var.

Acı sonuçlardan bir tanesi de 64 eğitim işçisi arkadaşımızın hayatını kaybetmesidir. Hala enkaz altından çıkarılamayan 54 öğretmen arkadaşımızın varlığı ise bu kara tablonun büyüklüğünü kanıtlar nitelikte.

Yaşanan depremin ardından, başta enkaz çalışmaları olmak üzere, depremin yaralarının sarılması konusunda insanı isyan ettiren pek çok gelişmenin yaşandığını kamuoyu bilmektedir. İlk 24 saat neredeyse hiçbir şey yapılamaması, sonrasında sınırlı insan ile kurtarma çalışmalarının sürdürülmesi, başta çadır olmak üzere onbinlerce insanın temel ihtiyaçlarının dahi karşılanmaması gibi listeyi hayli uzatabileceğimiz bir rezalet tablosu hala sürmektedir.

Tek hedefi öldürmek olan askeri operasyonlarda orta konulan istek ve profesyonellik, mesele insan hayatını kurtarmaya gelince ortaya çıkmamıştır ne yazık ki. Bu nedenle gelişmeleri yakından izleyen ve nerede olursa olsun Van’daki kardeşleriyle dayanışmaya çalışan milyonlarca insanın; “Devlet neden var?” haklı sorusunu kendine sorduğu yalınlıkta yaşanmıştır herşey. Ve Van’da devlet hala yoktur. Depremi yaşayan insanlar biraz olsun kimi olanaklara ulaşabilmişlerse milyonlarca insanın kardeşleşmesinin sonucu olarak ortaya çıkan dayanışmadır tek neden.

Depreme dayanıksız binaların yapılmasına izin veren devlet, devasa binaların alt katlarının kolonlarının kesilmesine izin veren devlet, ortaya çıkan sonuçları görünce ortada olmayan devlettir. Uluslararası desteği geri çeviren ama kendi olanaklarını da sonuna kadar kullanmayan devlet aynı devlettir. Kara kışın soğuğunda binlerce insanı sefalete sürkleyen devletle, donarak ölmemek için çadır isteyenlere gaz bombası ile saldıran da aynı devlettir. 64 öğretmen arkadaşımızın ölümüne neden olan da o devlettir.

Depremi fırsata çevirmeye çalışıyorlar

İlk günden itibaren şehrin ranta açılabilmesi için hazırlıkların şimdiden yapılması, ilk günden itibaren yerel yönetimlerin, sendika ve kitle örgütlerinin çalışmalarının engellenmesi ve itibarsızlaştırmaya çalışılmasının yanında hükümet partisinin yıldızının parlatılmaya çalışılması, başta okul binaları olmak üzere devlet dairelerinni ihalelerinin yandaş şirketlere peşkeş çekilme çabası depremin nasıl fırsata çevirilmek istenmesinin sadece bir kaç örneğidir.

Ancak 64 arkadaşımızın can vermesinin, hala en az 54 arkadaşımızın enkaz altında olmasının da fırsata çevrilecek olması diğer bir fırsat kollama çabası, gerçek bir çözümün düşünülmediğinin göstergesidir.

Bakan Dinçer Unesco Genel Konferansında konuştu

Öğretmen ölümlerinin hemen ardından ilk açıklama Bakan Dinçer’den geldi. Unesco Genel Konferansında konuşan Dinçer, Van’da eğitim-öğretim faaliyetinin aksamayacağını, bayram tatilinin hemen ardından başlayacağını söyledi.

Depremde hayatlarını kaybeden öğretmenlerin yerine de ücretli öğretmen alınacağını açıkladı.

Bu, eğitim alanındaki güvencesiz ve esnek çalıştırma ısrarının böylesi koşullarda dahi nasıl güçlü olduğunun temel bir göstergesidir. Pek çoğu uzun yıllar işsizlik ve güvencesiz çalışmanın ardından kadrolu öğretmen olabilmiş arkadaşlarımızın ölümlerinin nasıl fırsata çevrilmek istendiğinin de diğer bir göstergesidir.

Arkadaşlarımızı hayattayken aldıkları maaşa üç öğretmen çalıştırmayı planlayan MEB, öğretmen düşmanlığını, öğrenci düşmanlığını ama daha da önemlisi nasıl bir insanlık düşmanı olduğunu göstermektedir böylece.

Van’da okulların açılacağı 14 Kasım tarihine kadar, kadrolu öğretmen atamasını pek tabi yapabilecek olan MEB, deprem nedeniyle ihtiyaçları fazlasıyla artmış olan Van’a ücretli öğretmen almayı planlıyor.

“Eğitim melekleri”, “eğitim şehitleri” gibi manşetlerle arkadaşlarımızın ölümlerini dahi reklam aracı yapanların gerçek yüzleri böylece bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Enkaz altından çıkarılmayı bekleyen ve de hayatını kaybeden arkadaşlarımız ve aileleri için ne yapılacağı konusunda tek bir açıklama yapılmamaktadır. Depremi yaşayan onbinlerce öğrencimizin bu yıkımı nasıl atlatabileceklerinin hesabı dahi yapılmaksızın ilk elde ücretli öğretmen ataması yapılmasının dillendirilmesi soysuzluğun tavan yapmasından başka birşey değildir.

Yıllarca atamasının yapılmasını bekleyen yüzbinlerce arkadaşımız vardır. 14 Kasım’a kadar sonuçlanacak bir başvuru süresinin hemen ardından yenşi öğretmenlerin Van’a atanması sağlanabilir. Hatta, Hayatını kaybedeb arkadaşlarımızın sayısından çok daha fazlasını, yani Van’ın ihtiyaç duyduğu öğretmenlerin tamamının ataması yapılmalıdır.

egitimemekcileridernegi.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*