Anasayfa » ÜRETİYORUM » Maymuncuk “Görülmüştür Mahpus Resimleri Sergisi”ndeydi

Maymuncuk “Görülmüştür Mahpus Resimleri Sergisi”ndeydi

Devrimci tutsakların üretimlerini içeren “Görülmüştür Mahpus Resimleri Sergisi” Mersin’de sanatçı Adil Okay’ın öncülüğünde, İnsan Hakları Derneği ve Akdeniz Belediyesi Kent Konseyi işbirliği ile İçel Sanat Kulübü − Teoman Ünüsan Sergi salonunda açıldı.

10 Aralık günü saat 17.00’de açılışı yapılan serginin açılış konuşmasını Adil Okay yaptı. Okay konuşmasında 55‘in üstünde ağır hasta tutsak bulunduğuna değinerek bu serginin biraz da olsa tutuklu ve hükümlülerin seslerini duyurma amaçlı olduğunu söyledi. Ayrıca Mersin Cezaevi‘nde yaşanan hak ihlallerine de değindi. BDP Akdeniz Belediye Başkanı Fasıl Türk ve İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanverdi birer konuşma yaparak cezaevlerindeki sorunları sergi vesilesiyle dile getirdiler.

100 farklı cezaevinden 100’e yakın tutuklu ve hükümlünün 100 kara kalem ve yağlı boya tablosunun yer aldığı sergide, ayrıca “Görülmüştür” damgalarının bulunduğu yüzlerce tutuklu mektubu ve mektupların üstüne çizilmiş değişik desenlerde kartlara da yer veriliyor. Sergi 17 Aralık’a kadar açık kalacak.

Yağan yağmura rağmen çok sayıda katılımla gerçekleşen sergide, ayrıca Mersin Üreti-Yorum kolektifi üyesi, geçtiğimiz Haziran ayında sudan bahanelerle tutuklanan Cenk Haşimoğlu‘nun da yazıp çizdiği “Maymuncuk” adlı fanzin çalışması ve yine bir karakalem çalışması ilk girişte yerlerini aldı.

Adana Devrimci Proletarya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*