Anasayfa » DÜNYA » Matamoros: İşçi Koordinasyon Kurulu kuruldu

Matamoros: İşçi Koordinasyon Kurulu kuruldu

“Meksika’da Matamoros’ta İşçi Koordinasyon Kurulu kuruldu…

Grevdeki Arca Continental de toplanan Coca-Cola, Mexican Ensembly, Edemsa-Contec, La Vakita, Ampad ve birçok fabrikadan işçiler aramızda kalıcı bir temas ve iletişim kurmaya karar verdik. Aşağıdaki amaçlara hizmet edecek bir koordinasyon kurulu oluşturduk:

Kazanmak için birimizin savaşı hepimizin savaşıdır. Herhangi bir fabrikanın işçileri mücadele ederken diğer fabrikalar olarak onlara destek olacağız.
Aldığımız bilgileri aramızda paylaşacak, fikir alışverişi yaparak ortak sonuçlara varacağız.

Patronların INDEX’leri, COPARMEX’leri, CANACINTRA’ları, İş Koordinatörleri Konseyi var. Bizler de birliğimizi sağlamak için İşçi Koordinasyon Kurulumuzu Matamoros’ta kuruyoruz. 
Villafuerte, Mendoza, Charros ve yukarıdaki diğer sendika yöneticileri bizimle hemfikir olmayacak, çünkü işçi tabanından, her iş merkezinden, her birimden, işçiler olarak aramızda bir anlaşmaya varmamız onları rahatsız ediyor.

İşçilerin geri kalanını Matamoros 20/32 işçi hareketi örneğinden öğrenmeye davet ediyoruz.
Çünkü, Meksika’da işçilerin iş gücümüzün değerini geri kazanmak için onurlu bir şekilde mücadele etmediği hiçbir köşesi kalmamalıdır.

Bu Konsey, diğer şehirlerden işçileri kendi meclislerini kurmaya ve bizimkilerle iletişim kurmaya davet ediyor. Ülkenin geri kalan işçilerine, haklı bir emeklilik hakkını savunmak, sosyal barınma hakkını geri kazanmak, sosyal güvenliğimizi geliştirmek, tartışılan her şeyde kendi sesimize sahip olmak için birlikte mücadele etmemiz gerektiğini hatırlatırız.

Harekete geçmeliyiz. 
Birleşiyoruz çünkü bu mücadelenin kazanımlar elde etsek dahi hemen bitmeyeceğini biliyoruz. Patronlar zaten intikamlarını alıyorlar ve aynı zamanda işçiler haftalık 40 saatlik bir gün için mücadele etmek, işten çıkarmalar ve kara listelerle mücadele etmek, sendikal hayatımızın kontrolünü ve gücünü yeniden kazanmak için mücadele etmek zorunda.

Bizi hazırlayan ve eğiten Susana Prieto’ya içten saygı, saygı ve sevgimizi ifade ediyoruz. Bizi kapsayan bağımsız medyaya, desteğimize gayretlerini katan tüm eğilimlerin aktivistlerine teşekkür ediyoruz. 
Avukat Susana’a ve bizi savunanları tehdit edeleri ve işveren temsilcilerini kınıyoruz, sırayla binlerce yumruğumuzun, tehditlerini etkili kılmaya cesaret ederse yanıt vermeye hazır oldukları konusunda uyarıyoruz. 
Aynı zamanda, başlayan bu uzun mücadelede kendimizi daha geliştirmek için kendimizi daha iyi hazırlamanın biz işçilerin görevi olduğunu biliyoruz. 
Bir Konsey olarak, zaferlerimizden ve mağlubiyetlerimizden ders çıkarmaya çalışacağız, dünyanın diğer yerlerinden ve tarihin diğer anlarından işçilerin deneyimlerini birlikte incelemeye çalışacağız, bize rehberlik etmek için giderek daha sağlam temellere sahip olmaya çalışacağız.

Patronlarla ya da işçi sınıfıyla başka yolu yok!”

Çev: Yılmaz Çelik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*