Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Mas Daf işçileri Ankara’da

Mas Daf işçileri Ankara’da

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmalarının ardından işten atılan Mas-Daf işçileri Ankara’ya ulaştı.
10 gün önce Düzce’den Ankara’ya yola çıkan işçilerini dün Göksu Parkı‘nda DİSK ve KESK‘e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri karşıladı. Geceyi Göksu parkında geçirmek isteyen işçilere izin vermeyen polis işçilerin Ankara’ya yürümesine izin vermeyeceğini söyledi. Dün akşam saatlerinde Göksu Parkı’nda KESK ve DİSK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticilerinin katılımıyla basın açıklaması yapan Mas-Daf işçileri, polisin yürüyüşü engelleme çabalarına rağmen Ankara’ya yürüyerek gitmekte kararlı olduklarını söyledi.

Göksu Parkı önünde yapılan basın açıklamasında işçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Sekreteri Talat Çelik, bir yıldır sendika ve TİS hakkı için başlattıkları mücadeleyi, 4 ay önce ise 120 işçinin işten atılmasıyla direnişe dönüştürdüklerini söyledi. 9 gün önce Düzce’den yürüyüşe başladıklarını hatırlatan Çelik, Anayasanın 51. maddesi olan sendikalı olma hakkını, özgürce, hiçbir engelle karşılaşmadan, işten atılmadan, açlıkla terbiye edilmeden kullanmak istediklerini ifade etti.

Çelik, sadece Mas-Daf işçileri adına değil, tüm işçi sınıfının hakları için yürüdüklerini ifade etti.
Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri olarak bedel ödeyen bir kültürden geldiklerini vurgulayan Talat Çelik, “Bu mücadele sonucunda yerimiz hapishane, gözaltı, dar ağacı olsa da biz boğazıma ilmeği geçirir, sandalyeyi kendimiz tekmeleriz” şeklinde konuştu. Çelik, mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
19 Temmuz günü Düzce’den yola çıktıktan sonra yolda 3 kez gözaltına alınan Mas- Daf işçileri Ankara girişinde de polis engeli ile karşılaştı. Dün akşam Göksu Parkında konaklamasına izin verilmeyen işçiler otobüslere binerek geceyi geçirmek için Birleşik Metal-İş şubesine geldiler.
Perşembe günü sabah saatlerinde tekrar Göksu Parkı’na gelen işçiler tekrar polis engeli ile karşılaştılar. İşçileri kararlı duruşu sonrası polisin geri adım atması ile işçiler yürüşlerini başlattılar.

Mas Daf işçileri bugün geceyi sendika şubesinde geçirdikten sonra yarın saat 10:00 da ILO ile görüşme yapacaklar. Bu görüşmenin ardından saat 15:00 da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde basın açıklaması yapacaklar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*