Anasayfa » GENÇLİK » Masallar…

Masallar…

Masallarla başlayan bir yazı yazmak istedim gitmeden önce…

Döndüğümde sadece bir cümle yazabilmiştim ‘bir varmış bir yokmuş.’ Tüm hayatlarını özetliyor bu cümle onların. İnsanlar bir varlar ve bir anda yokluğa savruluyorlar.

Masalın başı sonu bu işte. En zoru onların oluyor yine birgün çocukluğundan vuruluyorlar birgün büyüyünce diye başlayan cümlelerin… Sokaklarda çocuklar yerine zırhlı araçlar geziyor. Kuşlar göçe zorlanmış, uçan metal yığınları tarafından. Kuş sesleri yerine ölüm sesleri doldurur olmuş açık pencereli bir odayı. Gece bir toprak gibi örter olmuş üzerlerini. Çocuklar… umudun şarkısını söyleyenler, uykularında vuruluyor bazen.

Anneler ölüme ninni söylüyor bazen uyanamayacakları bir güne uğurlarken yeni doğanları. Haber kanalları ülkenin bölünmez bütünlüğünden bahsederken şanlı ordunun bir bölücüyü öldürdüğünü söylüyorlar ve küçük bir bedenin arkadaşı için çikolatayı bölen parmaklarını suçluyorlar silah tutuyor diye. Adına vatan denen bir toprak parçası için geleceği katlediyorlar ve bir ağıt daha yakılıyor aynı anda sokaklarda.

Oyuncaklar kalıyor geride ve yarım çikolata bölünmez bütünlüğü sarsan ve çikolata yenilmesi yasaklanıyor ikinci bir emre kadar. Parklar kapatılacak diyor biri ama park hiç olmadı ki burda, yarım çikolata hala duruyor ve eksiliyoruz yine.

download

 

sınıfsız dergisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*