Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Marmaray’da işgal sonlandırıldı (video haber)

Marmaray’da işgal sonlandırıldı (video haber)

Direnişteki Marmaray işçileri bugün saat 15:00 sularında Yenikapı’da bulunan şantiyede bir işgal gerçekleştirdiler. 6 saati aşkın süre işgallerini sürdüren işçiler, yarın patronla avukatlar arasında yapılacak görüşmeyi beklemek üzere saat 21:30’da şantiyedeki işgali kaldırdı.

Günlerdir direnişlerini sürdüren ancak patronla görüşmelerinde sürekli çeşitli bahanelerle oyalanan Marmaray işçileri bugün kararlılıklarını bir kez daha gösterdiler. Patronla son görüşmeleri ‘Sendikayla olmaz’ bahanesiyle bir yere varmayan işçiler bugün şantiyeyi işgal ederek ‘Yılgınlık yok!’ dediler.

Yenikapı’daki Marmaray şantiyesi kapısında bekleyişlerini sürdüren işçiler, saat 15:00 sularında içeri giriş yapan bir kamyonla beraber topluca şantiyeye girdiler ve doğrudan büyük bir iş makinesine tırmanarak burayı işgal ettiler. ‘İşimiz ve Haklarımız İçin Direniyoruz! / Marmaray İşçileri’ pankartını asarak iş makinesini durduran işçiler, yaptıkları çağrılarla o sırada çalışmakta olan diğer işçileri de yanlarına aldılar ve şantiyede büyük ölçüde iş durdurmayı başardılar.

Sık sık ‘Direne Direne Kazanacağız!’, ‘Gün Gelecek Devran Dönecek Patronlar İşçiye Hesap Verecek!’, ‘Yılgınlık Yok Direniş Var!’ sloganları atan işçiler yanlarında taşıdıkları tiner bidonunu da göstererek patronla bağlayıcı bir görüşme yapmadan oradan ayrılmayacaklarını ilan ettiler.

6 saat süren işgal boyunca onlarca çevik kuvvet otosu, itfaiye araçları ve gözaltı otobüsleri şantiyede bekletildi. Polis sık sık ‘müdahaleye hazır’ imajı verse de direnişçi işçilere yaklaşmaya cesaret edemedi. Bu süre içerisinde avukat ve işçi temsilcileriyle patron temsilcileri arasında uzun süren görüşmeler oldu. İşçilerin günlük yevmiye ücretlerinin 32 TL’ye çıkarılması ve 60 günlük birikmiş ücretlerinin hemen ödenmesi talepleri patron tarafından ‘Bakarız, hele siz şimdi şantiyeden çıkın da’ şeklindeki manevraları işçiler tarafından kabul görmedi ve işgal sürdürüldü.

Şantiye kapısında destek için gelenler ise işçilerin içerden attıkları sloganlara dışardan ses verdi. Şantiye çevresinde bulunan otomobil parçası depolarında çalışan Kürt işçiler de Marmaray’daki sınıf kardeşlerine destek vermek için kapıda bekleyenler arasındaydı. Uzun süren bekleyiş sırasında ateş yakıp halaylar çekildi ve işçilerin yaklaşan Newroz’larını kutlamak için onlara ‘Newroza Karkeran Piroz Be!’, ‘Biji Berxwedane Karkeran!’ sloganlarıyla seslenildi.

İşçiler saat 21:30 sularında şantiyedeki işgali kaldırıp sloganlarla dışarıda bekleyenlerle buluştular. Burada işçiler adına yapılan açıklamada yılmayacaklarını ve direnişi her türlü araçla devam ettireceklerini vurgulayan işçiler, yarın patronla avukatları arasında yapılacak görüşme sırasında herkesi Marmaray şantiyesine desteğe çağırdılar.

VİDEO:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*