Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » “Marmaray’da direniş kazanacak!”

“Marmaray’da direniş kazanacak!”

Marmaray direnişinin 54. gününde Taksim’de direnişle dayanışmak için eylem yapıldı.

Marmaray direnişi 54. gününde. Direnişin 50. gününde işçiler ile masaya oturmak zorunda kalan Polat İnşaat patronu direnişçi işçilerin taleplerini kabul etti. Direnişte geçen 50 günün yevmiyelerinin ödenip ödenmeyeceği ise 12 Mart tarihinde açıklık kazanacak. Marmaray işçileri bu tarihe kadar eylemlere ara vermeden devam edeceklerini belirtiyor. Marmaray direnişine destek eylemleri ise devam ediyor.

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği ve KESK İstanbul Şubeler Platformu ve tarafından bugün gerçekleştirilen eylemle bir kez daha Marmaray işçilerinin yalnız olmadığı vurgulandı. Saat 18:00′da Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan eylem bileşenleri Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşün en önünde “İşimiz ve Haklarımız İçin Direniyoruz” yazılı pankart ile Marmaray işçileri yer aldı. Yürüyüş sırasında “Yaşasın onurlu mücadelemiz!”, “İşçiler birleşin, sömürüye son!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor!” sloganları atıldı.

Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde ilk sözü Tek Gıda-İş Genel Başkanı Musatafa Türkel aldı. Türkel yaptıığ konuşmada “Marmaray işçilerini, TEKEL işçileri olarak yürekten kutluyoruz ve onlarla beraber olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

Ardından sözü Tekstil-Sen Genel Başkanı Engin Gül alarak Marmaray, TEKEL, Belediye, Çemen, ATV direnişleri ile işçi sınıfının yeniden ayağa kalktığını ve direnişleri zaferle sonuçlanması için sınıf dayanışmasını ve örgütlülüğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından eylem bileşeni adında açıklamayı KESK İstanbul Dönem Sözcüsü Nebahat Bükrek yaptı. Bükrek açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Marmaray işçisi kardeşlerimize yapılan bu haksızlık ve saldırılar bütün işçi sınıfı ve emekçilere yönelik top yekün saldırıların bir halkasıdır. Bu anlayışla nasıl TEKEL işçisi kazanırsa biz kazanacağız diyoruz. Çünkü Tekel’de, Tariş’de, Sinter Metal’de, Çemen Tekstil’de, Esenyurt’ta ve daha bir çok fabrika, site ve kentte süren mücadele ve direnişlerden herhangi bir kazanım dahi bütün sınıfın kazanımı olacaktır.

Sözüne “12 Mart Cuma günü işverenle yapılacak görüşmelerde işlerine son verilen Marmaray işçisi arkadaşlar işlerine geri dönmelidir. Ücret, sigorta primi talepleri karşılanmalıdır. Kölece çalışma koşulları derhal düzeltilmelidir.” diyerek devam eden Bükrek sürecin ısrarla takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*