Anasayfa » DÜNYA » Marielle’in cenazesi onbinler tarafından uğurlandı: “Geri adım atmayacağız!…”

Marielle’in cenazesi onbinler tarafından uğurlandı: “Geri adım atmayacağız!…”

Brezilya’da Rio meclis üyesi Marielle Franco’nun öldürülmesi 100 binler tarafından protesto edildi.

Marielle Franco, Sosyalizm ve Özgürlük Partisi üyesiydi, kadındı, siyahtı, Rio favelalarındaki kent yoksulları hareketinin, kadın, siyah ve lgbti hareketlerinin, bizzat favelaların en yoksul kesimleri ve mücadeleleri içinden çıkarak simgeleşmiş isimlerinden biriydi. Favelalardaki yoksulluğa, ezilmişliğe ve polis ve uyuşturucu baronu çetelerinin şiddetine karşı mücadelesi ile tanınıyordu.

Marielle’in cenazesi, işçi ve öğrenci sendikaları, favelalardan akan kent yoksulları, kadın, siyah ve lgbti örgütleri tarafından 100 binlerin katılımıyla uğurlandı.

Brezilya’da bir tür parlamento darbesi ile başkanlığa getirilen Michel Temer, bu yıl başında Rio eyaletinin güvenliğini orduya devretmişti. Rio favelalarında “uyuşturucu baronlarına karşı mücadele” adı altında yürütülen favela operasyonlarının başına bir general atanmış, polis ve askerin öldürdüğü yoksulların sayısında büyük artışlar başgöstermişti. Rio’da yalnızca bu yılın Ocak ayındaki polis ve askerlerin favela operasyonlarında 154 kişi öldürüldü.

Marielle Franco’nun öldürülmesi de, Brezilya’daki darbenin ardından toplumsal muhalif hareketlere karşı artan mali oligarşik kapitalist devlet terörünün bir parçası ve bu tür hareketlerde yer alanlara karşı gözdağı olarak yorumlandı.

Marielle’in cenazesinde onbinlerce işçi, kent yoksulu, kadın, siyah, lgbti ise Rio muhalefetinin geleneksel “geri adım atmayacağız” şarkısını söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*