Anasayfa » BASINDAN » Mapa İnşaat işçileri: Ücretlerimizi alana kadar eylemimiz sürecek

Mapa İnşaat işçileri: Ücretlerimizi alana kadar eylemimiz sürecek

Suudi Arabistan’da MNG bünyesinde faaliyet gösteren Mapa inşaatın Suudi Arabistan Cidde Konut Projesinde çalışan işçilerin grevi 4. gününde devam ediyor. İşçiler, ücretleri ödenene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

 

Suudi Arabistan’da MNG bünyesinde faaliyet gösteren Mapa inşaatın Suudi Arabistan Cidde Konut Projesinde çalışan işçiler 4 aydır ücretlerini alamadıkları için 4 gündür grevde.İşçiler haklarımızı alana kadar geri adım atmayacagız.

5 bine yakın işçinin çalıştığı Cidde Konut Projesinde, işçiler ücretlerini 2017 Kasım ayından bu yana alamıyor. Ücretlerin ödenmesi talebiyle iş bırakan işçiler şantiyede eylemlerini sürdürüyor.

İş bırakan işçiler sosyal medya üzerinden ETHA’ya ulaştı. İşçiler, 07.00-18.00 saatleri arasında çalıştıklarını belirtti. 4 aydır ödenmeyen ücretleri için 3 Mart Cumartesi gününden bu yana grevde olduklarını söyleyen işçiler, ücretleri ödenene kadar eylemlerini sürdüreceklerinin altını çizdi.

Hastalandıkları durumda şantiyede bulunan revire gidebildiklerini, daha kötü durumda olmaları durumunda hastaneye götürüldüklerini ifade eden işçiler, revirin ücretsiz olduğunu ancak hastanenin ücretli olduğunu söyledi. Aylardır ücret alamadıkları için hastaneye gidemediklerini, kaldıkları yerlerin hijyenik olmadığı için sık sık hastalandıklarına dikkat çekti.

Şantiyede sömürüldüklerini belirten işçiler, izne çıkmak istediklerini ancak buna izin verilmediğini, izin yapmak isteyenin istifa etmesi istendiğini söyledi.

Hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle şantiyede bulaşıcı hastalıkla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden işçiler, buna karşı bir önlem alınmadığını kaydetti.

Grev dolayısıyla işçi temsilcilerinin Mapa İnşaat yetkilileriyle görüşmeler yaptığını ancak bir sonuç alamadığını belirtti. İşçiler, ödenmeyen tüm maaşlarının ödenene kadar, çalışma koşulları düzeltilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

 

kaynak.etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*