Anasayfa » DÜNYA » Maoist lider Rao öldürüldü

Maoist lider Rao öldürüldü

Hindistan’da ülkenin bir kısmını kontrolü altında tutan Hindistan Komünist Partisi’nin (Maoist) askeri lideri Kishenji lakaplı Koteswara Rao, Hindistan ordusunun saldırısı sonucu 24 Kasım tarihinde hayatını kaybetti. Partinin Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamada Rao’nun sağ yakalanarak öldürüldüğünü duyurdu.

Kishenji’nin ölümünün ardından partinin merkez komitesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Partinin Merkez Komitesi Sözcüsü Abhay imzasıyla yapılan açıklamada, “Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee ile danışıklı biçimde, CPI’nın (Maoist) ‘en büyük iç güvenlik tehdidi’ olduğuna dair bir patırtı çıkaran faşist Sonia-Manmohan-Pranab-Chidambaram-Jairam Ramesh egemen kliği, iyi planlanmış bir komplo ile yoldaş Mallojula Koteswara Rao’yu sağ yakaladıktan sonra öldürdü” denildi.

24 Kasım 2011’in Hindistan devrimci hareketinin tarihinde kara bir gün olarak kalacağı duyurulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İktidara gelmeden önce Yoldaş Azad’ın katledilmesine dair timsah gözyaşları döken Mamata Banerjee, iktidara gelmesinin ardından bir yandan müzakere oyunları sahnelerken, bir başka en üst lider olan Yoldaş Koteswara Rao’yu öldürdü ve böylece halk düşmanı, faşist görünüşünü tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. Ezilen halklar, kullanılan egemen sınıfları ve onların, devrimci hareketin en üst önderliğini öldürerek, Maoist Parti’yi yok edebileceği hayalini kuran emperyalist efendilerini kesinlikle mezara gönderecektir.”

Açıklamada ayrıca, Mallojula Koteswara Rao’nun vahşice katledilmesini kınamak için halka ve demokratlara çağrı yapıldı. 29 Kasım – 5 Aralık tarihleri arasını protesto haftası ilan eden Merkez Komite, 4 – 5 Aralık 48 saatlik Bharat Bandh’a (Hindistan’da uygulanan bir çeşit genel grev biçimi) katılım çağrısında bulundu. Gerçekleştirilecek etkinliklerde mitingler düzenlenecek, siyah rozetler takılacak, yollar trafiğe kapatılacak.

KOTESWARA RAO?

Prahlad, Ramji, Kishenji ve Bimal’de parti içinde ve halk arasında çok sevilen Koteswara Rao, 1954 yılında Andra Pradeş, Kuzey Telangana’ndaki Karimnagar bölgesinin Peddapally kentinde doğdu. Hindistan devrimci hareketinin önemli liderlerinden biri olan Rao, 37 yıldan bu yana ülkesinde ezilenlerin hakları için savaştı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*