Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Manisa Döktaş’ta işçilerin iş durdurma direnişi ne oldu?

Manisa Döktaş’ta işçilerin iş durdurma direnişi ne oldu?

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Döktaş alüminyum dökme ve jant fabrikasında işçiler, işten atmalara karşı 15-16 Ekimde 2 gün iş durdurmuşlardı.

Aradan bir haftadan fazla zaman geçmesine karşın, bu direnişin nasıl sonuçlandığına dair sol basında ve sosyal medyada herhangi bir haber yeralmadı.

Direniş ne yazık ki, yine satışla sonuçlandı. Türk Metal çetesi ile patron, sendikaya dokunmama karşılığında işten atmalara göz yumma biçiminde anlaştılar.

Yalnızca Türk Metal’in değil mevcut sendika patronlarının geleneksel “kriz taktiği” bundan ibaret: İşten atmalar artınca, büyük fabrikalarda işçileri ve işçi haklarını değil ama sendika aidatlarını korumak için, üretimi durdurma dahil eylemlerin önünü açıyorlar; ama bu direnişleri aidatları korumayla sınırlı tutuyorlar ve sadece atılacak işçi sayısı pazarlığı için kullanıyorlar.

Tabandan örgütlenme ve inisiyatifin olmadığı direnişlerin kaderi de sendika patronlarının kontrolünde kalmaya devam ediliyor, patronla aidat pazarlağının bağlanmasından sonra bitiriliyor.

Ama bunun kadar vahim olan, bu direniş biçimlerinin sonuçlarının ve değerlendirmesinin sol basın ve sosyal medya ortamlarında yer almaması. Direniş haberleri yapılıyor, ama sonuçları, değerlendirmesi yapılmıyor. Satışlar, sendika patronlarının aidat-satış pazarlıkları sol basında da görmezden geliniyor.

Sendika patronlarının aidatları korumak için işten atmalara göz yumması, solda da belli işyerlerinde ve/veya sendikalardaki yerlerini korumak için sendika patronlarının satışlarına göz yumma biçiminde kendini gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*