Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Maltepe’ye bir haftada ikinci baskın, 4 gözaltı

Maltepe’ye bir haftada ikinci baskın, 4 gözaltı

İstanbul’da Maltepe Gülsuyu Mahallesi’ne bir hafta içinde ikinci baskın düzenlendi, 4 kişi daha gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı siyasi şube ekipleri, Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde bazı evlere baskın düzenledi. Sabah saatlerinde yapılan ve özel harekat polislerinin de katıldığı baskınlarda 4 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Mahallede başlatılan operasyonun devam ettiği bildirildi.

Aynı mahalleye 17 Ocak’ta sabah saatlerinde polis tarafından helikopter desteği ile yapılan ev baskınlarında 8 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 2’si çocuk 7 kişi 20 Ocak günü çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

46 GÜNDE 513 GÖZALTI

Türk hükümetinin Kürtler ve sol muhalefete yönelik gözaltı terörü görülmemiş boyutlara ulaştı. 24 Ocak günü Şırnak’ın Cizre ilçesi, Batman, Ağrı’nın Diyadin ilçesi ve İstanbul’da düzenlenen baskınlarda en az 43 kişi gözaltına alındı. 22 Ocak’ta Mersin’deki ev baskınlarında 7, 21 Ocak günü de Bitlis’in Tatvan ilçesindeki ev baskınlarında 10 kişi gözaltına alınmıştı. Tümüne yakının KCK adı altında yürütülen operasyonlarda olmak üzere 10 Aralık 2011 ile 25 Ocak 2012 arasındaki 46 günde en az 513 kişi gözaltına alındı. Gerçek rakamların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Gözaltına alınanlar arasında belediye başkanları, öğrenciler, çocuklar, insan hakları aktivistleri, kadın aktivistler ve sendikacılar da var. Gözaltına alınanlardan 350’e yakını tutuklandı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*