Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Maltepe Üniversitesi Hastanesinde Direniş

Maltepe Üniversitesi Hastanesinde Direniş

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Dev Sağlık-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan 98 işçi hastane bahçesinde direniş çadırı kurarak direnişlerini sürdürüyorlar.

Dört gün önce işten çıkarılan işçiler baskılara boyun eğmeyeceklerini belirtiyorlar. Dev Sağlık-İş’in sendikal faaliyet yürüttüğü Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde haftasonu işten atılan 98 işçi hastane bahçesine çadır kurarak direnişe başladı.

İşyerlerinde çalışma koşullarının giderek ağırlaşması üzerine DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası’na üye olan işçiler, çalışma saatlerinin kısaltılmasını ve yaptıkları iş kalemlerinin azaltılmasını ve ücretlerinin arttırılmasını istedi. Aralarında 18-20 yıllık işçiler ile engelli işçilerinde bulunduğu Dev Sağlık-İş üyeleri, sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldılar.

Çadırın kurulduğu ilk gün bir konuşma yapan DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu direnişle ilgili verdiği bilgide Sendika olarak Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 3 aydır sendikalaşma faaliyeti yürüttüklerini “Önce bir arkadaşımız, sonra 3 arkadaşımız işten çıkartıldı. Arkadaşlarımızın sendikadan ayrılması için çeşitli tekliflerde bulunuldu”

İlk işten atmaların ardından rektör ile görüştüklerini söyleyen Çerkezoğlu, “Dedik ki sendikalı olmak en temel anayasal haktır. Ve işçilerin bu hakkı kullanmasını engellemek suçtur. Bir bilim kurulu olarak işçilerin sendika hakkının önünde engel olmaktan vazgeçin. Ama onlardan gördüğümüz yaklaşım, ardından 94 işçi arkadaşımızı daha işten çıkartılması oldu” dedi.

İşçilerin ilk gün yaptığı eyleme hastane çalışanları da katıldı. Direnişin 4. gününde dışarıdan işçi getiren hastane yönetimi direnişi kırmaya çalışıyor. İşçiler dışarıdan gelen işçilere ne için mücadele ettiklerini anlatıyorlar. Direniş alanını ve çevreyi temizleyen işçiler çevrede bulunan esnafada direnişle ilgili bilgilendirme yapıyorlar.

İşçiler haklarını alana kadar çadır eylemini sürdürecekler.

Bu günde Maltepe Üniversitesinde gerçekleştirilen İnsan Hakları Haftası etkinliğinde pankart açarak söz alan öğrenciler, İşçi düşmanı rektör istemediklerini dile getirdiler.

Haberle İlgili Video İçin video

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*