Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Maltepe işçileri Taksim’deydi

Maltepe işçileri Taksim’deydi

Maltepe Belediyesi Taşeron İşçilerinin direnişi bir ayı geride bırakarak sürüyor. Direniş birçok direnişte olduğu gibi sendikaya karşı da devam ediyor.

Maltepe Belediyesininn önünde devam eden direniş buraya kapalı kalmıyor. İşçiler Bağdat Caddesindeki CHP binası başta olmak üzere farklı mekanlarıda direniş yerine çeviriyor.

İşçiler için direniş yeri Cumartesi günü Taksim‘di. Taksim Meydan Tramvay durağındada biraraya gelen işçiler buradan Galatasaray Lisesine kadar yürüyerek burada bir basın açıklaması gerçeleştirdiler.

“İşte ispatı işte işçilerin sendikaları” ve “Zafer direnen işçilerin olacak” yazılı pankartlar açan işçiler yol boyunca ““Kahrolsun sendika ağaları!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Mustafa Zengin işçiler fakir!”, “Başkanlar sarayda işçiler sokakta!”, “Maltepe’nin içinde kirli bir Beyaz!”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!” sloganlarını sıklıla attı.

İşçilerin yürüyüşü İstiklal Caddesi‘nde kesildi. Ama bu sefer farklı bir şekildeydi bu. İşçilerin önünü kesen ne polis ne panzerlerdi. Bu sefer dayanışma için kesilmişti yürüyüşün önü.

Grup Emeğe Ezgi kesti işçileirn önünü birlikte direniş ezgileri söylemek, direnişi omuz vermek için.

Grup Emeğe Ezgi’nin “Maltepe işçileri yanlız değildir” pankartı ile işçilerin önünü kestikleri yerde Çavbella söylendi hepbirlikte. Sonra yürüyüş birlikte devam etti.

İşçiler Galatasaray Lisesi’nin önünde ki basın açıklamalarına ilk önce özel bir açıklama ile başladılar. “Maltepe Belediyesi önünde direnen işçilerin başına gelecek herşeyden Belediye başkanı Mustafa Zengin sorumludur bunu burada herkese ilan ediyoruz” dediler.


Ardından açıklamaya geçildi. Açıklamada belediye bünyesindeki sendikalar kuralsız ve kölece çalışma koşulları yani orman kanunlarının geçtiği taşeronluk sistemine karşı başlatmış oldukları direnişe destek olmak yerine Mustafa Zengin’in tehditlerine boyun eğerek saflarını patron tarafında belirledikelrini belirterek sendikaları teşhir ettiler. Ayrıca Belediyenin hazırlamış olduğu deklarasyonda imzası olan tüm sendikacıları istifaya davet ettiler.

Açıklama Genel-İş ve Belediye-İş sendikalarına yapılan şu çağrı ile sonlandırıldı. “Atılan imzalar geri çekilsin, sorumlulardan hesap sorulsun. Yoksa bu kirli oyuna bir parçasıda siz olursunuz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*