Anasayfa » BASINDAN » Malatya’da evleri işaretlenen Aleviler yürüyüş yaptı

Malatya’da evleri işaretlenen Aleviler yürüyüş yaptı

Malatya Cemal Gürsel Mahallesi’nde Alevilerin yaşadığı 13 evin işaretlenmesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) öncülüğünde Aleviler yurttaşlar ile siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi. Paşaköşkü Çeşme Durağı’nda başlayan yürüyüş, Cemal Gürsel Mahallesine kadar sloganlar eşliğinde sürdü.

‘ALEVİLER BU İŞARETİ MARAŞ BİLİYOR’

Mahallede açıklama yapan PSAKD Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal, Maraş Katliamında katledilenleri anma hazırlıkları yaptıkları günlerde, evlerinin işaretlendiğini söyledi. Maraş Katliamı öncesinde de kullanılan işaretleri görmenin kendilerini şaşırtmadığını dile getiren Topal, “Biz Aleviler, bu işaretleri ilk kez görmüyoruz, daha önce Erzincan’da, Antep’te ve Adıyaman’da da gördük. Yaşadıklarımıza artık şaşırmıyoruz. Adıyaman’da kapı işaretlenmeleri sonrası dönemin İçişleri Bakanı’nın dedikleri hâlâ zihnimizdedir. Dönemin bakanı ‘Kapı işaretlemelerini çocuklar yapmış’ diyerek olayı sıradanlaştırmış, ardından kamera kayıtları silinerek failler korunmuştu. Yarın da Malatya’da bu işaretlemeleri yapanlar için ‘Kendini bilmez bir çocuk ya da meczup birinin işidir’ deyip olayı sıradanlaştırıp üzerini örtmeye çalışacaklarını da biliyoruz” dedi.

‘BİR KORKU DÜZENİNDE YAŞAR HALE GELDİK’

“Cemal Gürsel Mahallesinde 13 evin kapısını işaretleyenler, tıpkı daha önce olduğu gibi yine bulunmayacak, cezalandırılmayacak ve bu işaretleme ilk olmadığı gibi son da olmayacak” diyen Topal, şöyle devam etti: “Bu işaretleri o çocuklar, güvendikleri yerlerden icazet alarak gerçekleştirmişlerdir. Bu çocuklar, egemenlerin dediği gibi ‘öfkeli çocuklar’ ise biliyoruz ki onlar için zaten hukuk ve yasa yolları işlemeyecektir. Temel hak ve hürriyetlerin askıya alındığı, hak aramanın suç sayıldığı hukukun işlemediği, sokaklarda patlayan bombaların, meydanlarda linç çetelerinin, medyada manipülasyonların hüküm sürdüğü bir korku düzenini yaşar hale geldik. Kısacası AKP Türkiye’yi getirdikleri nokta darbe ile olağanüstü hal arasında sıkıştırılmış bir ülkenin karanlığından başka bir şey değildir.”

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ, TESLİM OLMAYACAĞIZ’

Bu saldırıların tek sorumlusunun Alevi düşmanı, gerici, faşist zihniyetin kendisi olduğunu söyleyen Topal, “Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, biz Alevilere ne kadar baskı olursa olsun, ne kadar zulüm olursa olsun, hiçbir şekilde boyun eğmeyeceğiz, teslim olmayacağız. Hiçbir zaman diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Bilmiyorlarsa tarih kitaplarına baksınlar. Kalender Çelebi’yi, Pir Sultan’ı, Seyit Rıza’yı bir kez daha okusunlar. Tarih boyunca yapılan zulümler, katliamlar bizleri yolumuzdan döndürmeye yetmedi, bundan sonra da döndüremeyecektir” dedi.

(Mezopotamya Ajansı)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*