Anasayfa » GÜNDEM » Mako’da İşçi Kıyımı 80 işçi işten çıkarıldı

Mako’da İşçi Kıyımı 80 işçi işten çıkarıldı

02:00- Mako işçileri evlere dağılma kararı aldı. Sabah 07.00’de tüm vardiyalar fabrika önünde bir araya gelecek.

01:00- Mako işçileri fabrika önünde toplanarak işten atma saldırısını protesto etti.

mako1

23:30– Mako işçileri tüm Bursa’lı işçi ve emekçileri fabrika önüne desteğe çağırıyor.

23:00 – Mako işçileri fabrika önünde toplanıyorlar. İşçiler fabrika yönetiminin elinde 250 kişilik bir liste olduğunu ve işten çıkarılan sayısının 80 kişi ile sınırlı kalmayacağını söylüyorlar.

20:00 – Mako’da işten çıkartılan işçi sayısı 80 kişi oldu.

Metal işçilerinin eylemlerine karşı MESS’in kendi sınıf dilinden cevabı işten atmak oldu. Dün tofaş’ta gerçekleşen işten atma saldırısı bugün Mako fabrikasına sıçradı. Açıklanan sadaka zammını kabul etmeyen ve protesto eylemi yapan  Mako işçilerinden 15 ‘i bugün işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçi sayısının artabileceği söyleniyor.

Sermayenin dün Tofaş’ta bugün Mako’da devreye soktuğu işten atma saldırısı fiili bir mücadele ile geri püskürtülebilir. Mako işçileri ve tüm metal işçileri sermayeye anladıkları dilden üretimi durdurarak ve arkadaşlarına sahip çıkarak cevap vermelidir.

Sermayenin işten atma saldırısı sürerken diğer taraftan da polis ve kolluk güçleri vasıtası ile öncü metal işçileri yıldırılmak istenmektadir. Bazı öncü işçiler polis tarafından telefonla aranıp ifadeye çağrılıyorlar. İşçiler Bursa’da Terörle Mücadele Şubesi’ne giderek ifade verdiler.

Baskılar, işten atmalar metal işçilerini yıldıramaz!

İşten atmalar yasaklansın!

611x395_mako_5559a0aae6e7f

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*