Anasayfa » GÜNDEM » Makine Mühendisleri Odası Esenyurt Raporunu Açıkladı

Makine Mühendisleri Odası Esenyurt Raporunu Açıkladı

Makine Mühendisleri Odası Esenyurtta yaşanan iş cinayeti ile ilgi incelemelerde bulunarak cinayetin patronun kar hırsı yüzünden meydana geldiği gerçeğini açıkladı. Makine Mühendisleri Odası’nın açıklamasına göre;

Asansörün aşırı hız anında devreye giren otomatik fren sisteminin çalışmadığı ve inşaata bakan güvenlik kapısının, malzeme ve eleman geçişinden zaman tasarrufu yapmak için çok önceden çıkarıldığını saptandı.  Asansörün, haftada bir yapılması gereken rutin bakımının yapılmadığı belirlendi. Ayrıca Faciada can veren 17 yaşındaki işçi Osman Yardımcı’nın işe girişinin kazayla aynı gün olduğu ortaya çıktı. Yardımcı’nın kazadan sonra işe kaydının yapılmış olabileceği düşünülüyor. Bu da patronun kayıt dışı işçi çalıştırdığının bir kanıtı.

Makine Mühendisleri Odası Taksim Binasında yapılan açıklama şu şekilde;

– Asansör dış düzeyde raylı sistem üzerinde hareket ediyor.

– Asansörün 19-20 kat noktasında bağlantılarının koptuğu ve düştüğü anlaşılıyor.

– Asansörde, otomatik fren sisteminin çalışmadığı belirlendi. Normalinden hızlı inmesi halinde asansörü kilitleyen ve havada sabitleyen, kendiliğinden çalışan fren sisteminin neden harekete geçmediği şimdilik bilinmiyor.

-Üç işçinin can verdiği inşaat mühürlü olduğu halde kaçak yapılıyormuş

– Hem asansörün motorunda, hem de fren sisteminde haftalık yapılması gereken rutin bakımın yapılmadığı anlaşıldı. Asansörün iddia edildiği gibi aşırı yüklü olmadığı, hatta kapasitesinin altında yük taşıdığı saptandı.

– Asansörün inşaata bakan güvenlik kapısının zamandan eleman ve malzeme geçişlerinde zamandan tasarruf edilmesi için özel bir operasyonla çıkarıldığı belirlendi. Güzel, “Asansör çakılmasaydı bile bu kapı boşluğundan bir cisim düşebilirdi” diyor.

– Faciada can veren 17 yaşındaki Osman Yardımcı’nın işe girişinin kaza günü yapıldığı, SSK’ya “çaycı” olarak kaydının yapıldığı belirlendi. Güzey, “Yardımcı kazadan sonra SSK’ya kaydedilmiş olabilir” dedi.

Güzey ayrıca, hali hazırda iş güvenlik uzmanları ve şantiye şefinin gözaltında olduğunu, ancak asıl sorumlunun kayyum tarafından atanan yetkililer ile inşaat firması olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu pisi pisine meydana gelmiş, öngörülmesi kolay bir cinayet. Asansörün bakımı haftada bir yapılmış olsa bu olmayacaktı. Biz inceleme sırasında, bakımın nasıl yapıldığına ve işçilere eğitim verilip verilmediğine dair sorularımıza cevap verecek bir muhatap bulamadık”. dedi.

201602031228_16000

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*