Anasayfa » BASINDAN » Majestelerinin sendikacısı

Majestelerinin sendikacısı

Beyza Metin, Gökhan Durmuş – 17/02/2011 – Evrensel

Tes-İş Sendikası İGDAŞ’ın özelleştirilmesine karşı Başbakana öyle bir mektup yazdı ki, ‘Pes doğrusu, bu kadarı da olmaz!’ dedirtti. Yağcılıkta sınırın tanınmadığı mektup işçilere sendika baskısıyla imzalatıldı. Üstelik Tes-İş özelleştirme kararının durdurulması yerine İGDAŞ’ın halka arz edilmesini istiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi İGDAŞ’ın özelleştirilmesini için karar aldı. Bugüne kadar KİT’leri tek tek elden çıkaran AKP Hükümetinin politikasının iktidarda olduğu yerel yönetimlerde de uygulandığını belgeleyen bir karar bu.

İGDAŞ’da örgütlü olan Tes-İş Sendikası yaklaşık iki ay önce yaptığı bir eylemle “İGDAŞ halkındır halkın kalacak” sloganı ile özelleştirme kararını protesto etti. Bir sendika özelleştirme döneminde eylem yapıyorsa, “Karşı olduğu için eylem yapıyordur” diye düşündük hepimiz.

Evet Tes-İş’in hakkını yemeyelim, özelleştirmeye karşılar ama özelleştirmenin blok satış şeklinde yapılmasına karşılar. İGDAŞ’ın halka arz şeklinde satılmasını istiyorlar. “İGDAŞ halkındır halkın kalacak” sloganının atılmasının nedeni de bu. Peki neden halka arz edilmesini istiyorlar?

Tes-İş üyesi işçilerin iddiası bir sendika için oldukça ‘ağır bir itham’. İddiaya göre İGDAŞ halka arz edildiği zaman Tes-İş’in de hisse satın alacağı. Bir sendikanın işçilerin çıkarlarını korumak yerine şirketleşme çabaları, sendikal bürokrasinin geldiği son nokta olsa gerek.

Tes-İş’in şirketleşme konusunda o kadar kararlı ki İGDAŞ özelleştirme kararının durdurulması yerine halka arz edilmesini istiyor. Hatta bunun için Başbakana gönderdikleri mektupta adeta “Halka arz edilmesi” için yalvarıyorlar.

İŞTE TES-İŞ’İN YAZDIRDIĞI MEKTUP!

Bu mektubun benzerlerini milletvekillerine, belediye meclis üyelerine de gönderen Tes-İş, bunlar için antetli kağıdını kullanırken, Başbakana gönderdiği mektupta sadece işçilerin imza atmasını istedi.

Tes-İş’in altına imza atmalarını istediği ve Başbakana gönderdiği mektubu aşağıda, tarihe ibretlik bir not olarak düşmesi için, aynen veriyoruz:

“Sayın Başbakanım,
Ben İGDAŞ’ta çalışan bir işçiyim. İşini hakkıyla yapmaya, çocuklarına helal lokma kazanmaya ve karınca kararınca geçinmeye çalışan sıradan bir işçiyim. Sizi; garip gurebanın, fakir fukaranın koruyucusu; tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunan gerçek bir dünya lideri olarak bilirim. Fırat kenarındaki bir kuzunun kaybolmasından korkacağınıza samimiyetle inanırım. Öyle ki, adalet anlayışınız, sınırlarımızı aştı. Zulüm altında inleyen milletlere de umut oldunuz, göz aydınlığı oldunuz.

Sayın Başbakanım,
1994 yılında İstanbul’a başkan seçildiniz. O dönemde İstanbul, hava kirliliğinden nefes alamaz ve yaşanmaz hale gelmişti. İnsanlar sokağa çıkmak için maske takar durumdaydı. Siz dediniz ki İstanbul’u havasız, susuz bırakmayacağım. Bu sözünüzü herkes, garip garip dinliyor, bunu başaracağınıza kimse inanmıyordu. Gösterdiğiniz irade ve kararlılıkla kimsenin bilmediği İGDAŞ’a adeta yeniden hayat verdiniz. İGDAŞ’a aldığınız çalışkan ve üretken insanlarla İstanbul’un her anlamda havasını değiştirdiniz. O dönemde sadece 300 bin olan abone sayısı şimdi 4.5 milyona ulaştı. Diktiğiniz fidan 2 bin 200 çalışanıyla ulu bir çınara dönüştü. Gaz dağıtımında Türkiye’nin okulu oldu. İGDAŞ bir dünya markası haline geldi.

Sayın Başbakanım,
15 Ekim 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan bir kararla İGDAŞ’ın blok satışına karar verildi. İGDAŞ, belediyeye yük olmayı bırakın, İstanbul’un en kârlı kurumlarından biri olmasına rağmen bu karar alındı. Bu karar uygulanırsa, İGDAŞ’ı tek bir patronun inisiyatifine ‘Salt bir ticari işletme haline getirecektir. İstanbul’un güvenliği riske gireceği gibi, binlerce İGDAŞ çalışanı da mağdur olacaktır. Bu karar alındığı günden beri sadece işimizi değil; eşimizi de kaybediyormuşuz gibi bir acı yüreğimize çöküyor.

Sayın Başbakanım,
İGDAŞ’ın en büyük mimarı sizsiniz, koruyucusu da siz olun. Blok satış yerine İGDAŞ’ı halkımıza arz edin, halkımızın olsun. THY, halkımıza arz edildiği için dünyanın en gözde havayolu şirketi oldu. İGDAŞ da halkımıza arz edilirse bu başarılarını devam ettirecek, yeni başarılara imza atacaktır.

Sayın Başbakanım,
Söylediğiniz o şarkı hep dilimizde:
Beraber yürüdük biz bu yollarda
Beraber ıslandık yağan yağmurda…
Bu şarkı burada bitmesin. Saygılarımla arz ederim.”

İçerik hiçbir yoruma bırakmayacak kadar açık!

Bir yorum

  1. bu ülkede böyle şakşakcılar oldugu sürece bunlar sınıf a karsı zulmunu artırır .. bunlar işçi sınıfının düşmanıdır böyle şakşakcıların yuzunden bu hallere düştük .. ama unutmasınlar bu ülkede onursuzlar kadar onurlu ınsanlarda var ….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*