Anasayfa » GENÇLİK » Puşi ve kapşon eylemdedir

Puşi ve kapşon eylemdedir


Cihan Kırmızıgül’ün, puşi taktığı gerekçesiyle 2 yıl tutuklanıp tahliye edildikten sonra 11 yıl 3 ay daha ağır cezaya mahkum edilmesi, dün akşam Taksim’de kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi.

İstanbul’da Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi ve Milyonlar Adalet İstiyor İnisiyatifi’nin çağrısıyla yapılan yürüyüşe 2 bine yakın kişi mücadele sembolü olan puşiler takarak öfkeli ve coşkulu bir katılım gösterdi.

“Cihan’a özgürlük”, “Bizde taktık puşi, bizi de alın”, “TMY çöpe”, “Kavga bitmedi yeni başlıyor” sloganlarıyla Taksim Tramvay’da toplanan kitle, puşiler ve sloganlarla Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Burada yapılan konuşmalarda, Cihan’ın tahliye edilmesinde verilen mücadelenin büyük payı olduğu, şimdi yeniden mahkum edilmeye çalışılanın Cihan’la birlikte özgürlük mücadelesi olduğu belirtildi: “Puşi onlar için suç delili. Biz puşi kimliktir, özgürlüktür diyoruz. Onlar 11 yıl 3 ay tecrit diyor. Biz hücreler yıkılsın tutsaklara özgürlük diyoruz!”

Konuşmalarda tutuklu öğrencilerin durumu dile getirildi, Halk Cephesi ve BDP’ye dönük gözaltı ve tutuklamalar kınandı. Terörle Mücadele Yasası ve Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması istendi.

İnternette de sosyal paylaşım ortamları üzerinden çok sayıda 13 Mayıs Pazar günü ve sonrasında puşiyle dolaşma kampanyası yürütülüyor.

ABD’de de geçtiğimiz aylarda, yağmurlu havada kapşon taktığı için Trayvon Martis adlı siyah bir gencin ırkçı bir beyaz tarafından öldürülmesi ve “kapşon takmasının bir siyahı öldürmek için yeterli suç delili” sayılarak katilin en hafif cezayı alması, onbinlerin bir ay süren kapşonlu yürüyüşleriyle protesto edilmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*