Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Mağaza Çalışanları Platformu “hesap soruyor!”

Mağaza Çalışanları Platformu “hesap soruyor!”

Remzi Kitabevi’nde 9 aydır çalışmakta olan Behram Baransel isimli arkadaşımız Mağazadaki esnek-kölece çalışma koşullarına karşı çıkan işçilerden biri olarak çalışma düzenini bozan “kötü çocuk” olarak gösterilmiş, keyfi ve geçersiz sebeplerden dolayı işten atılmıştır.

Mağaza Çalışanları Platformu olarak işten atma saldırısı karşısında bu sabah Remzi Kitabevi Rumeli şubesi önünde bir eylem gerçekleştirdik.

Mağaza önünde gerçekleştirdiğimiz eyleme; “Atılan işçiler geri alınsın, Hesap Soruyoruz!” ozaliti açılarak,bildiri dağıtımı yapıldı.Bildiri dağıtımı esnasında sesli ajitasyonlarla “Direne direne kazanacağız”, “Atılan işçiler geri alınsın” ,”Remzi şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atılarak devam edildi.

Yapılan eylemimize ilişkin huzursuzluğunu ve rahatsızlığını gizleyemeyen Remzi Kitabevi Kordinatörü Devrim Bildirici, platform üyelerimize ve atılan arkadaşımıza dönük sözlü saldırılarda bulunmaya çalıştı. Öfke ve korkudan hızını alamayan Koordinatör; bizleri destekleyen mağaza müşterileri ile de kavgaya tutuşma çabası içinde bulunduğu suçluluk duygusunu kusarak dışa vurdu… İşçilerin mücadelesi karşısında patronların nasıl bir savunma ve saldırı psikolojisinde olduklarını bir kez daha gördük. Onlar için bir işçinin işten atılması söz konusu olduğunda, bu işten atma hukuksuzluğu büyütülecek bir sorun olmadığı gibi; işten atılan işçinin hakkını araması da bir o kadar lüzumsuz ve gereksiz bir durumdur.

Platform olarak gerçekleştirdiğimiz eyleme mağaza müşterilerinin ilgisi de yoğun oldu. Alışverişte olan insanlar kitap almama gibi reflekslerle, şirketin saldırgan tutumunu kınadılar. Mücadelemizi sonuna kadar götürmemizi, çalışma hakkımızı sahiplenmemizi isteyerek birlik ve mücadelemizden çok mutlu olduklarını ve destek vereceklerini belirttiler. Ayrıca eylemimiz boyunca bir çok insan numaramızı alarak, destek sözü verdi. Eylemde D&R ve Mephisto’dan atılan platform üyesi işçilerde vardı. Daha öncesinden izmir Remzi Kitabevi Agora şubesinde çalışırken yine hukuksuz ve keyfi dayatmalar yüzünden işten atılan arkadaşlarımızda sosyal medyada açılan “Remzi Kitabevi’ni Boykot Et” sayfasından mücadelemize desteklerini kampanyası başlattı.

Yaklaşık olarak 2 saat süren enerji dolu eylemimizle çevremizde çalışan işçileri ve kamuoyunu geniş açıdan bilgilendirmek ve süreci işçi sınıfı mücadelesine taşımak için 08.12.2014 Pazartesi günü saat 14:00’da gerçekleştireceğimiz kitlesel basın açıklaması içinde çağrı yaptık.

Alınterimiz üzerinden edindikleri servetlerle, boğaz manzaralı yalılarda oturanlar elbette asgari ücretle çalışan arkadaşımızın kış ortasında işsiz ve aç kalacağını düşünmesini beklemiyoruz.

Başta mağaza çalışanı işçileri olmak üzere, basım-yayım-dağıtım ve kitabevi çalışanları olarak emeğin korunması ve dayanışmanın örülmesi, atılan platform üyesi arkadaşımızın işe iadesini ve kolektif mücadelemizi daha da büyütmek için Pazartesi günü yapacağımız kitlesel basın açıklaması eylemine çağırıyoruz!

Eylem 08.12.2014 Pazartesi günü saat 14:00’da Osmanbey Remzi Kitapevi önü

Mağaza Çalışanları Platformu

10730789_379906435501319_1776574624225647649_n
10850279_10152649431037912_834324867729302328_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*