Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Madenci katliamı Adana’da protesto edildi

Madenci katliamı Adana’da protesto edildi

Siyah akar Zonguldak‘ın deresi,
Yüz karası değil kömür karası,
Böyle kazanılır ekmek parası,

O. Veli Kanık

Bugün İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Emek ve Çalışma Komisyonu tarafından Zonguldak kamu işletmesi TTK bünyesindeki taşeron maden ocağındaki grizu patlaması ve göçükten sonra 30 işçinin ölümünü protesto için bir eylem gerçekleştirildi.

Saat 12:30 ‘da İnönü Park’ında “Madenler değil taşeronlaştırma ve kar hırsı öldürür” pankartı altında İHD Adana Şubesi üyeleri yanı sıra devrimci kurum, sendika ve demokratik kurumlar,Tekel işçileri ile birlikte Tez-Koop İş Adana Şubesinin kalabalık katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklaması okunmadan önce başta maden işçileri olmak üzere iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetmiş tüm işçi ve emekçiler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşunun ardından basın açıklamasına geçildi. Açıklamada “Madenler değil taşeronlaştırma ve kar hırsı ölüm saçıyor. Son altı ayda üç kez maden ocaklarında patlama sonucu yaşamını yitiren emekçilerin ölümü, bütün yürekleri yaktı. Maden ocakları yerin 540 metre altında 30 maden işçisine mezar oldu. Bu yaşananların adı göz göre göre cinayettir. 10 Aralık 2009‘da Bursa Bükköy maden işletmesine ait kömür ocağında meydana gelen patlamada 19 işçi uzmanların raporlarına göre yetersiz önlemler ve aşırı kar hırsı nedeniyle iş cinayetine kurban edilmiştir. Denetimden uzak, ilkel yöntemlerle üretim yapılan ocaklarda iş sağlığı ve güvenliği yönünden gerekli önlemlerin alınmamasının, taşeronlaştırmanın ve güvencesiz çalıştırılmanın sonucunda bir kez daha madenler ölüm saçmıştır. Tuzla tersanelerinde olduğu gibi bu cinayetlerinin sorumlusu özelleştirmeyi, taşeronlaştırmayı yaratan, gerekli denetimleri yapmayan devletin kendisidir. Kapitalist sistemin yarattığı olumsuz sonuçlara karşı elde edineceğimiz kazanımların kendiliğinden veya dışarıdan gelmeyeceği açıktır. İşçileri işsizlik ve açlıkla terbiye etmek kapitalizmin doğasında vardır. Yaşadığımız sorunların altında tek tek ezilmektense ölümlere ve sömürüye karşı birlikte ve örgütlü bir biçimde karşı koymalıyız. İş cinayetlerine son!” denildi.

Eylem boyunca “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Madenler değil kar hırsı öldürür”, “İş cinayetlerinin sorumlular hesap verecek!” sloganları atıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*