Anasayfa » BASINDAN » Madenci katliamı 2 yıldır geliyorum demiş!

Madenci katliamı 2 yıldır geliyorum demiş!

ÇAĞDAŞ SES / ÖZEL – ECE SEVİM ÖZTÜRK –Eski AKP’li Belediye Başkanı Saffet Uyar’ın sahibi olduğu Has Şeker Madencilik bünyesinde faaliyet gösteren Ermenek’teki maden ocağında meydana gelen facianın ardından 18 işçi için mahsur kaldıkları madende kurtarma çalışmaları sürerken ilginç bir bilgiye ulaşıldı.

HAS ŞEKER, UYAR MADENCİLİK’TEN YARDIM İSTEMİŞ

CagdasSes.com’un ortaya çıkardığı madenin sahibi olan Saffet Uyar’ın amcasının oğlu Soma’daki kapatılan Uyar Madencilik’in sahibi Azmi Uyar’dan 2012 yılında Ermenek’teki ocakta su sızması olduğu gerekçesiyle yardım istediği öğrenildi.

“FACİANIN MEYDANA GELDİĞİ OCAKTA DAHA ÖNCE DE SU SIZINTISI OLMUŞTU”

Ermenek’te facianın meydana geldiği ocakta 2012 senesinde ocağın üstündeki gölden kaynaklandığı anlaşılan su sızması hadisesi gerçekleşti. Dönemin Uyar Madencilik’inde çalışan bir işçi CagdasSes.com’a konuşarak, Saffet Uyar’ın Ermenek’teki su sızıntısını durdurabilmek için Uyar Madencilik’in sahibi Azmi Uyar’dan yardım istediğini söyledi.

“SONDAJ MAKİNELERİ OLMADIĞI İÇİN ÖLÇMEDEN İLERLENİYORDU”

Eski Uyar Madencilik işçisi, Ermenek’te sondaj makinesi olmadığını ve ölçüm yapamadıklarını kaydederek; “Ermenek’te sondaj makinesi yoktu. Uyar Madencilik sızmayı haber alır almaz sondaj makineleri ile sızıntıya müdahale edecek ekibi Ermenek’e yolladı. Su patlama riskine karşın acil olarak Ermenek’e gidildi. Ekip ocağa vardığında üretimin durduğunu gördüler, işçiler tahliye edilmişti. Sondaj yapan ekip, daha önce kömürü alabilmek için yukarıdan sondaj yapıldığını gördüler. Gölün suyunun aşağıya doğru indiğini tespit ettiler. Biriken su patlıyor ve aşağıya doğru iniyor. Ama adamların bunu ölçmek için sondaj aletleri yok. Eskiden kömür alındığı için var olan boşluklar var. İlerleme yapmadan önce, mesela 50 metre ilerleme yapacaksa önceden ölçerek ilerlemeleri lazım. Makineler olmadan nasıl ölçecek de ilerleyecekler? Muhtemelen şimdi de iki sene önce olduğu gibi, bunu bilmedikleri için daha önceden oluşan o boşluklara su dolmuş, bunlar da ilerleme (kömür üretimi) yapmışlar. Biriken su da patladı” diye konuştu.

“DÜŞÜK ÜCRET VERİYORLAR DİYE TECRÜBESİZ MÜHENDİS ÇALIŞTIRIYORLARDI”

İki sene önce Ermenek’e gidildiğinde yeni mezun mühendislerin sıkıntıyı anlamakta zorluk çektikleri gerçeği ile karşılaşıldığını kaydeden Eski Uyar Madencilik işçisi, “Yeni mezun mühendisler tecrübeli mühendislere göre daha düşük ücretlere çalıştıkları için firma onları işe almıştı. Onlar da olayı anlamakta güçlük çekiyorlar tabi. Uyar Madencilik işçileri oraya gittiğinde, mühendisler suyun nereden geldiğini soruyorlardı” ifadelerinde bulundu.

“PATLAMA ÖNCESİ SIZINTIYA ÖNLEM ALMADILARSA REZALET”

Has Şeker Madencilik’in madenin üstündeki gölden sızan suyun önüne geçebilmek için yaptığı çalışmaları anlatan eski Uyar Madencilik işçisi,“Yukarıda göller var. Gölü kapatmaya çalışıyorlardı. Başka yerlerden toprak getirerek suyu tahliye etmeye çalışıyorlardı. Teknik olarak büyük sıkıntıları var. Böyle bir sorunları olan ocağın sondaj makinelerinin olmaması ve bu makineleri Soma’dan getirtmeleri rezalet. Şimdiki patlama öncesinde illa ki sızıntı olmuştur. Eğer ki bunu görüp de bir şey yapmadılarsa daha büyük skandal” dedi.

“MADENİN ÇALIŞMA KOŞULLARINA GÖRE KAÇMAK İMKANSIZ”

Mahsur kalan işçilerin durumuna ilişkin de açıklama yapan eski Uyar Madencilik işçisi, “Patlama olan yerde işçilerin kaçması mümkün değil. Bunların çalışma sistemleri düz gidip, yukarıya doğru sürülüp çapraz şekilde aşağıya iniyorlar. Yani ne yazık ki kaçmaları imkansız” diye konuştu.

CagdasSes.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*