Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Maden işçisi aileleri Meclisi bastı!

Maden işçisi aileleri Meclisi bastı!

Soma’da katliamından sonra Mecliste tartışılan madencilik tasarısı, madenci katliamlarında yakınlarını kaybeden işçi ailelerini de harekete geçirdi.

Geçtiğimiz yıl Zonguldak Kozlu’da çocuklarını, eşlerini, yakınlarını kaybeden maden işçisi aileleri Ankara Meclis’e gelerek Plan Bütçe Komisyonunu takip etmek istediler.

Komisyon toplantısı için girmek isteyen maden işçisi ailelerine polisin müdahale edip engellemesi üzerine arbede yaşandı.

İşçi aileleri maden işçisi simgeleri ve öldürülen maden işçisi yakınlarının fotoğraflarıyla polise karşı direndiler.

(http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/madenci-yakinlari-komisyona-alinmadi-tansiyon-yukseldi)

Basından:

MECLİS’TE KOZLU KRİZİ: TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, içinde madende çalışan işçileri de ilgilendiren tasarıyı dün ele aldı. Komisyon toplantısına Zonguldak Kozlu’da yakınlarını kaybeden 24 kişi de geldi. Bu kişilerin toplantıyı takip etmek istemesi kısa süreli bir krize neden oldu. Polis, aileleri salona almak istemedi.

KIZIYLA İZLEDİ: Komisyon Başkanı Recai Berber, salonun yetersiz olduğunu belirterek ziyaretçilerin koridordaki TV ekranından takip etmesini istedi. Koridora çıkarılan aileler yanlarında getirdikleri tabloları kameralara gösterdiler. Ailelerin tepkisi artında ara formül bulundu. Kozlu’dan gelen Ayhan Gökgöz, Çiğdem Aslan ile Yeter Akkaya ve kızı Ecrin, aileleri temsilen toplantıya katıldı.

AYNI HAKLAR VERİLSİN: Mağdur aileler, tasarı ile Soma’da hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına bazı haklar verildiğine dikkat çekerek, “Aynı haklar Kozlu’da, Balıkesir’de başka yerde hayatını kaybeden kişiler için de verilsin” görüşünü dile getirdiler.

ALT KOMİSYONA GÖNDERİLDİ: Komisyon toplantısına hükümeti temsilen Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan katıldı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, ameliyat olduğu için Meclis’e gelmedi. Tasarı, önergelerin birleştirilmesi ve geniş çalışma yapılması için alt komisyona gönderildi. Kısa süre içinde alt komisyon çalışmasını yaparak raporunu sunacak. Tasarının, bu ay içinde Meclis’ten geçmesi planlanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*