Anasayfa » DÜNYA » Macron yasası’na karşı grev; Kurtuluş yok tek başına!

Macron yasası’na karşı grev; Kurtuluş yok tek başına!

Fransa’da işçiler neoliberal “Macron yasası”na karşı 1 günlük grev ve gösterilerde bir araya geldi.

 

Ekonomi Bakanı Macron’un adıyla anılan 200 maddelik “torba yasa” Pazar ve gece çalışması ile gündeme oturmuş, işçi sınıfının örgütlü kesimlerinin tepkisini çekmişti. Buna karşın hükümet “ekonominin canlanacağı” temasını da işleyerek, fakat asıl sınıf birlik ve eyleminin zayıflığından yararlanarak yasayı parlamentodan geçirdi. Yerel seçimlerde oy oranı daha da düşen Sosyalist Parti, faşist Ulusal Cephe’nin (FN) yükselişi ve Charlie Hebdo katliamının da etkisiyle birinciliği Sarkozy’nin UMP’sine kaptırdı.

Paris’teki gösterilere onbinlerce işçi katıldı. CGT, CNT, FO, FSU ve Solidaire sendikalarına üye işçilerin yer aldığı gösteriler Place d’Italie’de başladı. Radio France grevcilerinden temizlik işçilerine, demiryolundan metale, otomotive, noter çalışanlarından tarıma, inşaattan hastanelere, öğretmenlerden müzisyenlere, işsizlerden emeklilere dek her işkolunda örgütlü sendikalı işçiler meydana aktı. Okullar kapandı. İşçiler sınıflar arasındaki güç dengesi gitgide aleyhlerinde işlerken bir arada olmanın coşkusu içinde, sloganları yer yer daha sert atarak yürüdüler: “Tous ensemble, tous ensemble!” (Hep birlikte) Ancak eylem genel olarak tekelci kapitalistlere karşı sınıf savaşını yayma ve alevlendirme yöneliminden yoksundu.

Sendikaların durumu bu iken, sol adına eyleme katılan siyasal güçler (FKP, İşçi Mücadelesi, anarşistler, vd.) de sendikal taleplerin tercümanı olmanın ötesine geçmiş değiller. Dağıttıkları bildiriler bunun bir göstergesiydi. Belki daha da somutu, FKP’nin yerel seçimlerde kitlelere “Gerçek sola oy verin” diye seslenmesi oldu.

1 Mayıs öncesi bu son gösterilere sendikalar Fransa çapında 300 bin kişinin katıldığını açıkladı. Sendikaların dağıttıkları stickerların üzerinde “Bir ağızdan” yazılıydı.

Görüntü0279
Görüntü0276
Görüntü0279 (1)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*