Home » DÜNYA » Macron: Kapitalizm artık işlemiyor!

Macron: Kapitalizm artık işlemiyor!

Fransa devlet başkanı Macron’un, katıldığı İLO kongresinde yaptığı konuşma, “kafasına saksı mı düştü acaba” sorularına yol açtı.

Macron, özetle şunları söyledi:

“İçinde olduğumuz ve deneyimlediğimiz kriz savaşa gidebilir ve demokrasilerimizin çökmesine neden olabilir. Bundan oldukça eminim. Kapitalizm bir çılgınlığa vardı. Sosyal haklardan ziyade ekonomik düzenlemelere zaman ayırıyor. Şu anki yapıda zenginlik birkaç kişi tarafından paylaşılıyor ve bu dünyadaki aşırılıkları besliyor. Sadece birkaç kişinin işine yarayan kapitalizm artık işlemiyor. Ekonomik düzenlemelerin ve borç meselesinin artık sosyal hakların önüne geçmesini istemiyorum. İnsanlar kendi açılarından bir ilerleme görmeyince, otoriter yönetimler onları etkileyebiliyor. Demokrasiler bugün insanları bu çılgın kapitalizmin yarattığı eşitsizliklerden koruyamıyor.

Makron, Sarı Yelekliler hareketi karşısında “hata yaptığını tevazuyla kabul eder” gibi yaparak şöyle devam etti:

“Tıpkı bir meslekte olduğu gibi, eğer hata yaptıysak, tevazuyla dinlemeyi, hata yaptığımızı ve yöntem değiştirmeyi kabul edebilmeliyiz.”

Macron, G-7 zirvesi sonrasında da, yine ilginç bir itirafta bulunmuştu:

“Batı’nın dünya üzerindeki hegemonyasının sonunu görüyoruz. Koşullar değişiyor. Çin ilk sıralara yerleşti, Rusya da stratejisinde büyük başarılar elde ediyor. Rusya olmadan Avrupa’da yeni güvenlik mimarisinin inşaatı mümkün değil. Bu yüzden Moskova ile ilişkilerin yeniden ve derinden düşünülmesi gerekiyor. Rusya ile daha barışçıl ilişkiler elde edemezsek ve ilişkilerimize açıklık getiremezsek Avrupa kıtası hiçbir zaman istikrarlı olmayacak, biz hiçbir zaman güvende olmayacağız. Paris ve Moskova’nın birlikte dünya için yararlı bir şeyler yapması gerekiyor. Aksi takdirde Avrupa ABD ve Rusya arasındaki stratejik mücadelede sahne rolünü oynamaya devam edecek. Rusya’yı Avrupa ülkelerinden uzaklaştırmak büyük hata olur. Bu, Rusya’nın Çin ile ittifak yapmasına yol açabilir. Bu hiç de Avrupa’nın çıkarına değil.”

Durmuş bir saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. Macron’un da birden bire kapitalizmin krizini, çürümesini, sınıflar arası ve emperyalist güçler arası çelişkilerin keskinlemesini, bir avuç mali oligarkın zıvanadan çıkmış aşırı güç ve sömürüsünün kitleleri de aşırı öfkelendirdiğini, batılı emperyalist güçlerin hegemonyasının irtifa kaybını vb vb, itiraf etme gereğini duyması, aşırı sıkışmışlık içinde kıvranmasını gösteriyor.

Macron’un kafasına saksı düşmedi, ama Fransa’da güvencesiz işçiler ağırlıklı Sarı Yelekliler hareketi tarafından koltuğu iyice sarsıldı. Şimdi günah çıkarır gibi, bir yandan “sosyal haklar ve demokrasi”den, diğer yandan emperyalist güçler arasında “barış ve denge”den bahsetmesi, Fransa, Avrupa ve dünya çapında yeniden bir kriz sürecine giriliyor olmasından kaynaklanıyor. Kapitalizmin tüm çelişkilerin daha bir keskinleşecek olması, kitlelerin öfke ve eylemlerin daha bir büyüyerek anti-kapitalist bir karakter kazanacak olması, emperyalist kapitalist güçler arasında da krizi birbirine yıkma mücadelesinde Fransa gibi gerileyen emperyalistlerin daha büyüklere yem olması korkusundan kaynaklanıyor.

Şunu da belirtelim: “Kapitalizm artık işlemiyor” diye başlayan demagojiler, kapitalizmin olumsuz sonuçlarını kabul etmiş görünüp, kitleleri “düzeltilmiş kapitalizm, düzeltilmiş demokrasi” hayallerine sevketmekte kullanılır. Oysa, kapitalizm pek güzel işlemektedir, kapitalizmin tam da kriz, çürüme, emek-insan-doğa yıkımı ve yağması, bir kutupta görülmemiş servet diğer kutupta görülmemiş sefalet birikimi, despotizm, savaşlardan başka bir işleyiş biçimi yoktur. Bu yüzden sorun “işlemediği” varsayılan kapitalizmi “yeniden işler” hale getirmek fantezileri değil, kapitalizmi tüm melaneti ile birlikte ortadan kaldırmaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*