Anasayfa » DÜNYA » Londra’da 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı

Londra’da 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir kişinin polis tarafından öldürülmesi ardından başlayan ve 4 göndür devam eden olaylar ülkenin diğer büyük kentlerine sıçradı. Liverpool ve Birmingham’da polis karakol ve araçları ateşe verilirken BBC Bristol ve Manchester’de de çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Londra’nın Tottenham semtinde 29 yaşındaki Afrikalı bir gencin polis tarafından öldürülmesi ardından başlayan, 4 göndür devam eden olaylar dün gece kenttin 20 değişik bölgelerine sıçradı.

Kentin doğusundaki Hackney ile güneydeki Peckham ve Lewisham’dan göstericiler polisle çatışarak, birçok bina ve aracı ateşe verdi. Londra’nın güneyindeki Lewisham, Peckham, Croydon, Woolwich, Clapham Junction, doğusundaki Hackney ve Bethnal Green gibi semtlerin yanısıra kentin batısındaki varlıklı semtlerden Notting Hill ve Ealing’de de yağma ve kundaklama olayları yaşandığı bildirildi.

Olayların önüne geçmek için 1700 ek polis sabah erken saatlere kadar protestocu gruplarla çatıştı. Polis tarafından yapılan açıklamada Londra’daki olaylarda şimdiye kadar 334 kişinin gözaltına alındığı bunlardan 69’unun tutuklandığı belirtildi.

TEPKİLER LONDRA DIŞINA SIÇRADI

Londra’da gece boyu ateşe verilen binalardan dumanlar yükselirken olaylar ülkenin diğer büyük kentlerine de sıçradı. Birmingham kent merkezinde bir grubun genç dükkan vitrinlerini indirerek polisle çatıştı. Kentte bazı polis karakolları yakılırken 100 kişi gözaltına alındı. Manchester’de araçlar ateşe verilirken, Liverpool’un Toxteth semti ile Birstol’da gençlerin sokaklarda eylem yaptığı bildirildi.

Yaşanan olaylar üzerine, İtalya’da tatilde olan Başbakan David Cameron dün gece ülkeye geri döndü. Cameron bu sabah ‘Cobr’ adı verilen devlet kriz komitesiyle toplantı yaptı.
Hükümet ve polis yetkilileri, Londra’nın özellikle yoksul mahallelerini saran olayları organizeli kriminel suç olarak tanımlıyor. İçişleri Bakanı Theresa May, olayları suç olarak niteleyerek sorumlularının “yaptıklarının bedelini ödeyeceklerini” söyleyerek tehdit etti.

‘İSYANIN NEDENİ EKONOMİK BELİRSİZLİK’

Yetkililerin olayların sorumlularının adi suçlular olduğu yönündeki açıklamalarına karşı uzmanlar, olayların ekonomik belirsizlikten kaynaklanan gerginliğin bir yansıması olduğunu söyledi. Bazı yorumcular ise, olaylara hükümetin bütçe açığını azaltmak için yürüttüğü katı kemer sıkma politikaları sonucu gidilen, sosyal hizmetlerdeki kesintilerin neden olduğunu belirtti. Eylemcilerin, hükümetin sosyal harcamalardaki kesintilerine tepki gösterdiği ve 2015’e kadar on binlerce kamu çalışanının işini kaybetmekten kaygı duyduğu bildirildi.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*