Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Liman İşçileri Dayanışma Gecesi yapıldı

Liman İşçileri Dayanışma Gecesi yapıldı

70 gündür devam eden liman işçilerinin direnişine destek olmak amacıyla, başta KESK bileşenleri olmak üzere DİSK ve TÜRK-İŞ’e bağlı bazı sendikalar, çeşitli siyasi parti ve kurumların desteğiyle organize edilen dayanışma gecesi 28 Eylül günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Kongre Salonunda gerçekleştirildi. MIP patronunun yaptırmamak için uyarı ve tehdit dolu mesajlar gönderdiği gecenin organizasyonu için yaklaşık 1 aydır çalışılıyordu.

70 gündür devam eden direnişlerinde maddi sorunlar nedeniyle elektriği suyu kesilen, kredi kartı ya da kredi borcu nedeniyle evine icralar gelen, çocuğunu okula gönderemeyen işçilerin direnişine maddi destek olmak amacı dışında içerde ve dışardaki kamuoyununun dikkatini çekmek hedefiyle yola çıkılan dayanışma gecesi saat 18.30′da, direnişin bugüne kadarki gelişiminin fotoğraf ve videolarla anlatıldığı slayt gösterisi ile başladı.

Slayt gösterisinin ardından işçi sınıfı mücadelesinde aramızdan ayrılanlar için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Ardından gecenin örgütlenmesinde de emeği geçen Mersin BES Şube Başkanı Yusuf Kaya bir konuşma yaptı. Kaya’nın “Her işçinin hakları vardır. İşte bu hakkı kullanan Liman işçisi: ‘Hakkımız sermayeye kurban edilemez. Biz geleceğimizi sermayenin kar hırsına bırakmayacağız’ diyor. Kazanmanın yolu ve patronların korktuğu tek şey bizim birleşmemizdir” dediği konuşması alkışlarla karşılandı.

Konuşmaların arasında şiirlerin okunduğu gecede, bir sonraki konuşmacı direnişçi işçilerden Murat Kahraman’dı. 35 işçi adına konuştuğunu söyleyen Kahraman, “Sözümü fazla uzatmayacağım. Az önce bir telefon aldım. ‘Bu geceyi yapmayacaksınız’ diyorlar. Bu noktadan sonra sadece şunu söyleyebilirim. İnadına inadına direniş. Sendikalı olmak bir haktır bunu herkes bilsin. Ve ortada bir suç varsa biz değil bizi sokağa atanlar bu suçu işliyor. Beni sadece Murat olarak görmeyin. Ben işçiyim, Biz tek değiliz, milyonlarcayız.” şeklindeki konuşması salonda alkış ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile karşılandı.

Murat Kahraman’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Yazar Şiar İspanoğlu “Liman işçisi kazanacak deniyor ama liman işçisi zaten kazandı. Dünyayı kurtaracak olan güç işçi sınıfıdır. Çevre, gençlik, kadın mücadelesini sonuca vardıracak olan güç işçi sınıfıdır. Ne mutlu ki liman işçisi burada tekel işçisinin kurduğu okulu kurmuş. Bizim görevimiz onların yanında olmaktır” dedi.

Ardından kürsüye çıkan direnişçi işçilerden Ömer, liman direnişi için yeniden düzenlenen bir türküyü söyledi. Tek başına, müzik enstrümanı olmadan söylediği türkü dinleyiciler tarafından çok beğenildi.

Daha sonra kürsüye Tekel işçisi Süleyman Şahin çıktı. Şahin, aylarca süren Ankara direnişinden örnekler verdiği konuşmasında “Doğrusu söylemek gerekirse direnişimizde sendika bizi sürüklemedi, biz sendikayı peşimizden sürükledik. Tekel işçisi kürdüyle, türküyle, lazıyla türkiye işçi sınıfı adına tarih yazdı.” dedi.

En son konuşmacı bir direnişçi işçinin eşi idi. Direnişin ev yaşamını nasıl etkilediğini anlattığı konuşmasına direnişe destek veren herkese teşekkür ederek başladı. “Okulların açılmasına rağmen bir kalem defter alamadık. Biz iş istiyoruz, ekmek istiyoruz” diyerek bitirdiği konuşması salondakiler tarafından alkışlarla karşılandı.

Konuşmaların ardından direnişçi işçilerin kendilerinin yazıp, yönettiği ve oyuncularının da yine kendilerinin olduğu tiyatro gösterisi yapıldı. Gösteride şeytan kılığındaki kapitalizm, “Birleşen İşçiler Yenilmez” yazmaya çalışan işçileri bir kelime bile yazamadan teker teker öldürüyordu. Bir öncü işçinin karşı çıkması ve diğer işçileri uyandırması ile birlik olan işçilerin şeytanı öldürülebileceğinin anlatıldığı tiyatro gösterisi salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

Tiyatro gösterisinin ardından yöresel bir müzik grubu söylediği türküleriyle geceye destek oldular.

Müzik grubunun ardından söylediği güzel türkülerle direnişe desteğini sunan bir müzisyen arkadaş sahne aldı. Türkülerin ardından gelen halaylar gelecek güzel günleri anlatırcasına coşku ve umut doluydu.

Dayanışma gecesinin en sonunda sahneye çıkan direnişçi işçiler tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra, liman direnişi için derlenen türküyü hep birlikte söylediler. Ardından “Direne direne kazanacağız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atılarak etkinlik sonlandırıldı.

Gecede, etkinliğe katılan İşçi Meclisi okurlarının, direnişçi işçilere yönelik yazdığı bir mesaj da okundu. “Direnişin 70.gününde Türkiye işçi sınıfına yol gösteren mücadelenizi, bu mücadeleyi başlatan ve büyüten tüm işçi arkadaşlarımızı selamlıyoruz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Bu mücadeleyi büyütmek herbirimizin tarihsel sorumluluğudur. Dövüşerek kazanacağız, birlikte kazanacağız” denilen mesaj salonda alkışlarla karşılandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*